Вероятно малцина са тези, на които им предстои да се превърнат в блокчейн милиардери, но тази технология вероятно ще стане част от основните инвестиционни проекти в световен мащаб през следващото десетилетие, пише Дарла Маркадо от CNBC.
Или поне така мисли основателят и главен изпълнителен директор на United Capital Джо Дюран във връзка с набиращата популярност блокчейн индустрия, която стои в основата на криптовалутите, в частност биткойн.
Блокчейн играе роля на отворен регистър с децентрализирано въвеждане на данни от много участници, който проследява всяка трансакция, която намира място при дадена криптовалута. Всяка една промяна в този регистър са отразява на всички участници.
Дюран сравнява технологията с дигиталната версия на дневниците, използвани в библиотеките, където всеки може да види кой е взел дадена книга и кой я връща.
„Блокчейнът започва да се превръща в част от всяка трансакция, която се извършва по света“, смята той, като добавя: „Вероятно до десетилетие технологията ще присъства навсякъде в дигиталното пространство“.
Проучване, направено от британската PricewaterhouseCoopers, показва, че 84% от анкетираните ръководители на различни компании признават, че са замесени до някаква степен с блокчейна.
Проверката обхваща 600 компании от 15 страни.
Повечето инвеститори няма задължително да инвестират директно в процъфтяващата технология, но вероятно ще разчитат на нея като активна част от финансовите трансакции в бъдеще.
„Дигиталната валута е бъдещето на парите – в това няма никакво съмнение“, смята Дюран.
Една от възможностите, която може да се види в случая, е правителствата да започнат да използват блокчейн като начин да проследяват използването на националната валута.
„Ще има съответстваща криптовалута на щатския долар, както и такава за юана“, допуска той.
„Ще бъде така, както е и днес, но в дигитален вариант, който ще дава на правителствата възможност да следят накъде отиват всички пари“.
Според Дюран блокчейн технологията ще се превърне в неделима част при осигуряването на сигурни финансови трансакции.
„С тази технология потребителите ще могат да въведат код, който няма да позволи прехвърлянето на техните пари, освен ако не е налична обмяна на стоки и услуги с двустранно потвърждение“, споделя Дюран.
Според него все още не може да се определи мащабът, който блокчейнът ще придобие след няколко години в живота на хората в глобален план. Тази технология най-вероятно ще се сдобие с ролята, която в момента играе интернет за цивилизацията.