Малко градче в северните части на щата Ню Йорк стана първото населено място в САЩ, което забрани „копаенето“ на биткойни, съобщава Bloomberg. Причината е консумацията на евтината електроенергия в Платсбърг, която е необходима за получаването на дигиталните валути.
Затова местните власти обявиха, че въвеждат 18-месечен мораториум върху добива на криптовалути, за да се съхранят местните природни ресурси, здравето на жителите, както и „характера и посоката“ на града. Според тях задача на местното законодателство е да защитава и увеличава природните, исторически, културни и електрически източници, което изисква налагането на ограничението.
В продължение на година и половина градът с население от близо 20 000 жители няма да разглежда нови молби за „копаене“ на криптовалути с търговска цел. За неспазване на новото законодателство има предвидени глоби до 1000 долара за всеки ден от нарушаването на мораториума.
Добивът на криптовалути, при който се дават нови монети за решаването на сложни математически задачи, събра множество критики от природозащитници, според които процесът изисква прекалено много електроенергия.
Платсбърг се радва на евтино електричество от приблизително 4,5 цента за киловатчас благодарение на намиращата се наблизо река Сейнт Лоурънс. За сравнени средната цена за САЩ е 10 цента. При индустриалните предприятия – където влиза и добивът на биткойни, цената е дори още по-ниска и е около 2 цента за киловатчас, посочва изданието Vice.
Според местен вестник обаче през декември и януари населеното място е надхвърлило количеството полагаща му се водноелектрическа енергия, което е довело до драстичен скок в цените на тока.
Платсбърг има право да консумира не повече от 104 мегавата електроенергия на месец. На този фон най-големият оператор на предприятие за добив на криптовалута, ръководено от пуерториканската компания Coinmint, е използвал 10% от цялото количество ток, предвиден за града през месеците януари и февруари.
От местната управа посочиха, че се нуждаят от време, за да обмислят нови промени в законодателството, преди отново да позволят добива на дигитални монети.