Изведнъж биткойнът стана скучна тема макар и да е трудно да се повярва, пише в свой анализ Bloomberg. След ръста в цената на най-популярната криптовалута от 1400% през 2017 г., криптоманията изглежда се охлажда, поне засега. През миналия месец цената на биткойн се движеше в границата между 8000 и 11300 долара. А търсенията в интернет за „биткойн“ са се понижили, което предполага, че това се случва и с обществения интерес.
„Сега широката общественост осъзнава, че това не е безрискова, даваща възможност за бързо забогатяване инвестиция и като цяло интересът намалява“, коментира Лукас Нузи, страши анализатор в Digital Asset Research.
Затишието в началото на 2018 г. показва колко бързо манията по дадена инвестиция може да идва и да си отива. Засега дните, в които биткойнът беше основна тема на всяка маса, остават в историята. Ако има дискусии, то те са свързани с регулаторния контрол, пазарната структура и правни спорове.
Онлайн търсенията за „биткойн“ отчитат спад от 82% от декемврийските пикове според Google Trends. Туитовете, в които се споменават цифровите пазари, достигат своя връх на 7 декември – 155 600. А по данни на BitInfoCharts в момента са около 63 хил. Броят на трансакциите с биткойн пък е намалял с 60% от рекорда си, отчетен на 13 декември, става ясно от данни на Blockchain.info.
Цената на биткойн допълнително се понижи след новината, че Google ще забрани рекламата с криптовалути, след като Facebook направи същото през януари. Повечето банки, включително JPMorgan и Bank of America, забраниха покупките на биткойн и други криптовалути с кредитни карти, а Комисията по ценните книжа и борсите в САЩ засили надзора над цифровите пари. По-рано този месец пък от Allianz Global Investors коментираха, че въпросът не е дали, а кога балонът на биткойн ще се спука.
„Историята на биткойна е напълно ясна“, казва Роджър Кей, президент на изследователската компания Endpoint Technologies Associates. Според Кей най-търгуваната криптовалута както бързо се изкачи, така и още по-бързо се спусна, а потребителите, които се втурнаха след нея, се изгориха.
„Сега търгуващите с биткойн се крият в сенките и ближат раните си. И тези, които се чудят как да станат богати, вече знаят, че както нещо може да се повишава, така може и да тръгне надолу и може би биткойнът не е начинът да се печели лесно“, коментира още Роджър Кей.
Разбира се, некрологът на биткойн е писан безброй пъти в деветгодишното му съществуване. Всъщност 111 такива истории са се появили през миналата година според 99bitcoins.com, а почти 40 са написани от началото на 2018 г.
От Coinbase твърдят, че все още имат над 20 млн. клиента, макар че не е ясно колко от тях са били активни наскоро.
Това не е първият низходящ тренд за биткойн. Най-малко три пъти криптовалутата отчете спад от около 70% или повече през 2010 г., за да се възстанови след това и да достигне по-високи върхове.
За сега обаче „скуката“ на пазара е новото нормално, а сривът в обществения интерес може да превърне биткойна в актив, който се търгува в тесен кръг, посочва още в анализа си Bloomberg. Все пак и след повишението от 84% през 2013 г. цената на биткойнът се срина, за да се възстанови отново през 2017 г.
От началото на седмицата до петък сутринта биткойнът е загубил около 14% от стойността си до 8239,91 долара по данни на CoinDesk. Гравитирането около границата от 8000 долара се случва след поредната серия негативни новини. Очаква се на предстоящата среща на Г20 в Буенос Айрес да се дискутират различни възможни политики по отношение на криптовалутите.
Още новини за международните пазари, включително за пазара на криптовалути гледайте във видеото.