fallback

Беноа Кьоре: Криптовалутите са лоша имитация на пари

Бъдещето на парите трябва да бъде внимателно обмислено на фона на новите технологии и електронните разплащания, смята банкерът

13:43 | 13.03.18 г. 8

Криптовалутите са лоша имитация на парите и не са решението за общество без пари в брой. Това е мнението на Беноа Кьоре, член на Европейската централна банка (ЕЦБ), изказано пред Financial Times, пише пресцентърът на централната банка.

В своето изложение Кьоре посочва, че почти никой не определя цени в биткойни, а криптовалутата рядко се използва за разплащателно средство. Криптовалутите не са по-добри от залог в казина, допълва още банкерът.

През следващата седмица ще има среща на представители на Г-20, на която ще бъдат обсъдени биткойнът и другите дигитални валути, базирани на блокчейн технологии. Според Кьоре законодателите правилно се притесняват за злоупотреби спрямо потребителите и бизнеса, както и от употребата на криптовалутите за незаконна дейност.

Появата на дигиталните пари в момента може и да е мираж, те все още са на много ранен етап на развитие, но показват, че парите в брой няма да властват завинаги, пише още в коментара на банкера. В някои Скандинавски страни вече започват да ограничават кеша и следващото поколение предпочита да използва приложения за заплащане - тези деца разглеждат банкнотите и монетите като музейни експонати.

Тази тенденция предизвиква дискусията дали централните банки трябва да емитират свои собствени дигитални пари. Но какво точно представляват те, пита Кьоре и пояснява, че в момента банкнотите и монетите са единственият начин потребителите да имат достъп до парите на централната банка. Парите в сметките им са всъщност парите на търговските банки. Според сегашната система само финансовите институции имат достъп до парите на централната банка - чрез своите сметки там, обяснява банкерът.

При изчезването на парите в брой обаче обществото ще е изцяло зависимо от търговските банки, а доверието във валутата ще зависи от кредитоспособността на търговските банки. Затова е необходимо да се обмисли издаването на дигитални пари от централните банки, пише още Кьоре. Те трябва да са удобни за използване от потребителите и да не са защитени от хакери. А за да не бъдат ползвани за незаконни дейности, дигиталните пари не трябва да имат същата анонимност както днешните банкноти.

Или с други думи - бъдещето на парите трябва да бъде внимателно обмислено на фона на новите технологии и електронните разплащания. Все още няма яснота дали дигиталните пари на централните банки са необходими или препоръчителни и отговорът вероятно ще е различен за различните страни.

Банкерът допълва още, че въпреки растящата популярност на електронните разплащания, общество без плащане в брой е още много далеч. "В много страни търсенето на банкноти все още расте", казва той пред Financial Times.

Но независимо от своите недостатъци биткойнът е насочил вниманието към един от проблемите на сегашната парична система - трансграничните плащания на стоки на дребно. Ограничението в момента спира пазаруването онлайн, както и изпращането на пари в различните държави, заключава още Беноа Кьоре.

Още по темата за криптовалутите можете да прочетете тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:05 | 11.09.22 г.
fallback