Венецуела пуска в предварителна продажба криптовалута си „петро“ във вторник, съобщава CNBC.
Президентът на Венецуела Николас Мадуро обяви плановете си за създаване на собствена криптовалута в началото на декември като начин за справяне с "финансовата блокада" от администрацията на американския президент Доналд Тръмп. В началото на януари Мадуро нареди да започне издаването на 100 милиона единици от националната криптовалута. Успехът на петро не е ясен, още повече, че опозицията в страната го обяви за незаконен.
Венецуелското петро ще бъде обезпечено със запаси от природни ресурси като злато, петрол и диаманти. Страната очаква да привлече инвестиции от Катар, Турция и държави от Средния Изток, както и от европейски държави и САЩ. Първоначално „петро“ няма да се разменя за венецуелски боливари. Местната валута се срина на фона на борба с осакатяващата икономиката хиперинфлация.
Идеята за пускане на собствена криптовалута се сблъсква с огромен скептицизъм, тъй като много хора се съмняват, че това начинание ще донесе ползи, както за икономиката на Венецуела, така и за хората, които страдат от недостиг на храна и лекарства.
Според Франческо Тото, венецуелски журналист, поитолог и блогър, Венецуела се обръща към криптовалутата от отчаяние заради икономическата си изолация от САЩ.
„Те се опитват да намерят начин да заобиколят санкциите срещу прането на пари и криптовалутата може би е един от начините, по които могат да го направят, каза Торо в интервю за CNBC. Според него по този начин могат да бъдат привлечени нетрадиционни кредитори от Русия и Китай, от които в страната да влязат нови свежи пари.
Хиперинфлацията в страната изправя пред крах производството на петрол, което отчита спад от 29% през миналата година. Много анализатори се опасяват, че ако свиването на производството продължи, това ще увеличи вероятността Венецуела да не плаща дълговете си.
Според друг анализатор петро е „отлична идея“, която може да се използва и от други световни лидери, включително и от руския президент Владимир Путин.
„Путин и Мадуро имат много сходни проблеми“, заяви Мати Грийнспан, старши анализатор в компанията eToro пред CNBC. Според него и двамата са зависими от цената на суровия петрол, който е доста нестабилен в последните няколко години, както и двамата имат проблеми с американските санкции и с това, че американският долар е световна резервна валута.
Според информация на Financial Times от миналия месец Русия обмисля пускането на дигитална версия на рублата, която да се използва за заобикаляне на санкциите, наложени от Запада.