Централните банки трябва да бъдат готови да отговорят на развиващото се търсене на виртуални валути. Това обаче трябва да стане с дигитални версии на конвенционалните пари, а не с подобни на биткойн криптовалути, смята Ив Мерш, член на Управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ), цитиран от Ройтерс.
По думите му отрицателните лихвени проценти, като тези на финансовата институция в момента, също са част от дебата. Въпреки това той допълни, че „дълбоко отрицателните“ лихвени проценти няма да се превърнат в стандартен инструмент от арсенала на централната банка.
В изказване от Лондон Мерш посочи, че според него е необходим и по-силен контрол върху криптовалутите, както и върху банките и финансовите фирми, които търгуват с тях.
„Всеки бизнес на кредитни институции с виртуални валути трябва да бъде строго контролиран, за да се гарантира, че рискът, породен от подобна дейност, е ограничен“, заяви банкерът.
Според него виртуалните валути „не са пари, нито ще бъдат в обозримо бъдеще“.
Той допълни също, че съществуващите разплащателни опции са много по-надеждни от биткойна, защото работата с него е бавна и скъпа, посочва Guardian. „Ако купите букет лалета с биткойни, те може вече да са увехнали, докато трансакцията е потвърдена“, заяви той, имайки предвид бавните скорости, с които се обработват сделки с криптовалутата, отнемащи в някои случаи до часове.
Въпреки това Мерш добави и положителна нотка в изказването си. „Само защото първоначалната еуфория и екзалтираност впоследствие отшумяват, не означава, че иновацията няма своите положителни качества, дори и ранните пазарни лидери да не издържат на времето“, заяви той.