Генералният директор на Банката за международни разплащания (БМР) Агустин Карстенс определи биткойна като спекулативен балон и призова властите да реагират, за да защитят доверието във финансовата система, предава Франс прес.
В момент, когато разработчиците на биткойна преследват целта си да създадат алтернативна платежна система без намесата на държавните власти, тази криптовалута "се превръща едновременно в балон, в схема "Понци" и в екологична катастрофа", изтъкна на конференция във Франкфурт ръководителят на БМР, наричана централната банка на световните централни банки, пише БТА.
Карстенс призовава властите да проявят бдителност, тъй като криптовалутите могат да подкопаят общественото доверие във финансовата система.
Подобно на биткойна, криптовалутите в действителност са "чисто спекулативни" активи "с твърде нестабилни" стойности, коментира централният банкер.
Миналата година криптовалутите се възползваха от снизхождението на властите, тъй като тяхната технология предлага пример за подражание по отношение на намаляване високите разходи за финансовите трансакции.
Регулаторите обаче станаха по-критични, след като стойността на биткойна се стопи от близо 20 хил. долара през декември до по-малко под 6 хил. долара днес при силни всекидневни колебания.
Китай например възнамерява да засили контрола върху криптовалутите и да нанесе тежък удар върху извършваните в страната трансакции с тях.
Според Карстенс нестабилността на криптовалутите подкопава ползата от тях за трансакциите и като стойностна единица, като в същото време открива широки възможности за престъпниците да перат пари.
"Ако единственият модел на дейност е използването им за забранени или незаконни трансакции, централните банки не бива да позволяват на тези цифрови пари да се опират върху същата инфраструктура, която обслужва световната финансова система и върху доверието, осигурявано от нея", предупреждава той.
Ето защо според него централните банки трябва да имат готовност да се намесят, ако е необходимо.