„Биткойнът ще претърпи тотален колапс, тъй като много прилича на манията по лалетата преди няколко столетия в Холандия“. Това заяви носителят на Нобелова награда за икономика Робърт Шилер в интервю за CNBC по време на икономическия форум в Давос.
Професорът от американския университет Yale University смята, че се наблюдават и други балони на пазара и че биткойнът не е единственият. Според Шилер криптовалутата няма никаква стойност, освен ако всички не се обединят около мнението, че всъщност има определена стойност.
„Биткойнът много ми напомня за манията по лалетата в Холандия през 1640 г., като въпросът е дали те са претърпели крах? Ние все още си плащаме, за да си купим лалета, въпреки че понякога поскъпват. Също се отнася и за биткойна – може тотално да се срине, да бъде забравен за известно време, но и след 100 години ще продължи да съществува“, коментира още Робърт Шилер.
Бизнес телевизията уточни, че интервюто с Нобеловият лауреат е било проведено преди масовите разпродажби на криптовалутите през настоящата седмица, които бяха провокирани от опасения за налагането на строга регулация и дори закриване на някои от електроните борси за търговия в Южна Корея и Китай
И според други икономисти, като например Пол Донован от UBS, развитието на биткойна много прилича на балона при лалетата. Главният изпълнителен директор на голямата американска банка JP MorganChase Джейми Даймън нарече биткойна „измама“, а според главния изпълнителен директор на Berkshire Hathaway Уорън Бъфет криптовалутата ще има лош край.
След като по-рано през седмицата биткойнът се срина под 10 хил. долара за брой, то в петък вече беше възстановена част от загубата до около 11 250 долара по данни на CoinDesk. Припомняме, че преди месец (на 17-ти декември), биткойнът поскъпна за кратко до 19 625 долара, доближавайки психологическата бариера от 20 000 долара