fallback

К. Стайков: Руският газ днес едва ли ще е много по-евтин за България

Политиката за газовите доставки в Европа вече се основава на надеждност, не на цена, казва главният икономист на EMI

13:41 | 14.07.22 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Отдавна в Европа дебатите и политиката по газовите доставки вече се основават на надеждност, а не на цената, коментира във Facebook главният икономист на Института за енергиен мениджмънт (EMI) Калоян Стайков. "Русия не е надежден партньор", допълва още той.

Според него призивите "Булгаргаз" да води преговори с "Газпром" за възстановяване на доставките трябва да бъдат разгледани, като се отчитат няколко фактора. На първо място цената на "Газпром" за България днес няма да е много по-различна от тази, която "Булгаргаз" плаща в момента. Разликата е, че българската газова компания преговаря с няколко страни, а не с една.

По думите на председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Станислав Тодоров през юли броят на доставчиците на газ в микса на "Булгаргаз" е рекорден - шест.

Цената на "Газпром" за България със сигурност би се увеличила сега и причината за това е формулата, по която се изчислява цената на руския газ от 2020 година насам. 70% от нея се определя от движението на цената на газа на европейските пазари, а 30% - от петролен компонент, тоест движението на цената на алтернативните горива - мазут и газьол, с известно забавяне (6 или 9 месеца). В момента заради притесненията, че "Газпром" няма да поднови доставките по "Северен поток 1", цената на природния газ на TTF се повиши до почти 180 евро за мегаватчас.

КЕВР утвърди цена на газа за юли в размер на малко над 186 лева за мегаватчас.

Калоян Стайков посочва, че е нереалистично да се очаква, че нова промяна в методиката по определяне на цената на газа може да има преди изтичане на сегашния договор с "Газпром". България има действащ договор до края на тази година и според заявките на министъра на енергетиката в оставка Александър Николов стриктно спазваме всички клаузи от него. Руският газов гигант обаче едностранно спря доставките на газ на 27 април.

Евентуално предоговаряне на начина на ценообразуване би влязло в сила от подновяването на договора с "Газпром".

Енергийният експерт посочва, че сключването на нов дългосрочен договор за доставка с един или няколко други доставчика на газ може да ни гарантира по-ниска цена на суровината още през тази зима. Това изисква повече време, което обаче трябва да бъде използвано разумно. Според него ситуация, в която "Булгаргаз" осигурява доставките от газ месец за месец е опасна за страната през отоплителния сезон.

В своя коментар Калоян Стайков отбеляза, че в момента двете страни в Европа, които последни биха видели спирането на газовите доставки от Русия, също активно търсят алтернативи. Унгария например обяви извънредно положение в енергетиката, което включва забрана за износ на електроенергия и природен газ. Сърбия преговаря за удължаване на договора за доставка на руски природен газ, но в същото време сключва договор за покупка на въглища от България и опитва да си осигури и газ от Азербайджан.

"Това са две страни, които най-вероятно ще са последните в Европа, които ще видят спиране на доставките на руски газ, имат местен добив на газ, който покрива около 15-20% от потреблението, но и двете търсят алтернативи", посочва още Стайков.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:17 | 14.09.22 г.
fallback