Декарбонизацията не може да се свързва единствено със затварянето на мощности, коментира енергийният министър Александър Николов по време на дискусия, организирана от Re-Source Southeast Hub. Той обясни, че въглеродните емисии могат да бъдат улавяни и използвани повторно, посочват от пресцентъра на Министерството на енергетиката.
Въглеродните емисии "нямат паспорт", каза още Николов и допълни, че в условия на енергиен преход, растяща инфлация и война в близост до нас, е крайно необходимо да се влезе в дълбочина на енергийните проблеми, тъй като секторът е основа за цялата икономика.
По думите на енергийния ни министър "зелената" и "кафявата" енергия не трябва да се противопоставят, защото "не могат една без друга", а най-доброто за всяка енергийна система в периода на преход е да разполага с мощности, за да може да бъде осигурен балансът и това да става максимално ефективно. България е реално единственият балансьор в района на Югоизточна Европа, като съседните държави зависят до голяма степен от нашите енергийни мощности.
България е най-добрата дестинация за инвестиции във възобновяеми мощности в момента, отчитайки данъчната и осигурителната тежест, първоначални разходи за земя и за доставка и т.н. Същевременно у нас доходността е в пъти по-голяма в сравнение с други държави в тази сфера, отбеляза още Николов.
Енергийният министър изрази съжаление, че през годините твърде малко хора са оценявали как стоим на пазара на възобновяемите източници и колко ефективен може да е той, а вместо това са се създавали пречки.
"Нека гледаме в пълнота на този процес, защото изграждането на нови мощности още в самото начало води до зависимост от материали, доставки и т.н. Трудният въпрос е дали искаме да заменим една държава като Русия с друга, която е производител на такива материали", коментира още той.
Другият сложен въпрос е, когато системата започне да се балансира с нови продукти като т.нар. батерии, какво се случва с остатъчния продукт. За никого не е полезно да се изключват трудните въпроси, защото те създават предизвикателства за технологиите, смята още Александър Николов.