За изтичане на метан от газопреносната мрежа на "Булгартрансгаз", заснето с инфрачервена камера, съобщават еколози от "За Земята" и Clean Air Task Force. От двете организации посочват, че са изследвали газовата инфраструктура в 13 европейски държави. У нас обаче част от работата им е осуетена от забрана за снимане на съоръженията.
От кадрите, за чието заснемане еколозите са имали устно резрешение от ръководителите на обектите, е видно, че има изтичане на опасния парников газ.
Отскоро светът започна да обръща внимание на метана. Този газ е много по-опасен за атмосферата от въглеродния диоксид, макар че се разпада по-бързо от него.
По време на глобалната климатична конференция в Глазгоу, която се проведе миналата есен, световните лидери се разбраха за намаляване на вредните емисии с 30% до края на това десетилетие. Към споразумението се присъединиха повече от 100 държави.
Метанът е невидим газ без характерен аромат. Той може да бъде заснет чрез специална инфрачервена камера. Изтичане често се засича при добива на изкопаеми горива, както и при преноса на природен газ през газопроводи.
Ограничаването на метана се разглежда като План Б за намаляване на парниковите емисии, защото разходите за това ще бъдат по-малки, отколкото за въглеродния диоксид. Според анализите на еколози газът е допринесъл с приблизително 0,5°C за повишаването на световната температура в съвремието.