fallback

ЕС е на предела на санкциите си срещу Русия

Вероятно общността ще има ясен отговор за петролното ембарго преди края на месеца, коментират източници на EurActiv

12:11 | 17.05.22 г. 2

Европейският съюз (ЕС) изглежда е на предела на силите си по отношение на санкциите срещу Русия, споделя източник на EurActiv след срещата на външните министри, провела се в понеделник (16 май). Според него седми пакет от санкции би бил изключително труден за изработване и прокарване.

Представете си какво ще се случи, ако Европейската комисия (ЕК) направи следващата крачка и предложи забраната за внос на руски природен газ, споделя още източникът на агенцията, визирайки споровете, които се водят в последните седмици около петролното ембарго срещу Русия.

На разговорите в понеделник е имало известен напредък по отношение на позицията на Унгария, но засега забрана за внос на руския петрол няма да има, отбелязва EurActiv, позовавайки се на своите източници. Будапеща се опитва да получи гаранции, че ще има доставки на петрол, както и че се освободят парите по Плана за възстановяване и още допълнителни средства. Вероятно обаче ЕК ще успее да се договори с Унгария след 18 май, когато ще бъде представен и планът RePowerEU, който ще начертае пътя за отказа от руски изкопаеми горива.

Въпросът за петролното ембарго ще бъде решен преди Европейския съвет в края на май, защото там Виктор Орбан ще бъде поставен под огромен натиск и ще гледа да намери споразумение с Брюксел преди това.

Но ситуацията като цяло е много трудна - ако Будапеща получи всичко, което е поискала, за останалите държави ще бъде предизвикателство да обяснят на своите граждани защо няма подобни отстъпки. Особено за представителите на най-бедния член на ЕС - България, но също така и за Испания и Португалия, които въведоха таван на цените на газа, за да намалят напрежението.

Междувременно премиерът на България Кирил Петков беше категоричен пред журналисти, че България също ще получи отсрочка по отношение на забраната за внос на петрол от Русия. Страната ни не е в положението на Унгария или Словакия без излаз на море и достъп до алтернативи, но в същото време има нужда от технологично време за пренастройване на производството в рафинерията в Бургас. 

След срещата си с нидерланския премиер Марк Рюте в понеделник Петков обясни, че България вече не плаща за руския газ, но има голяма зависимост от руския петрол. До две години обаче можем да успеем да диверсифицираме доставките, гарантира той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:44 | 14.09.22 г.
fallback