Българите са най-бедните и енергийно най-бедните в ЕС и това трябва да бъде взето под внимание, когато дискутираме зависимостта от руския петрол и природен газ, коментира президентът Румен Радев, цитиран от пресслужбата на Президентството. Той почете паметта на загиналите във Втората световна война българи.
Според Радев страната ни днес е силно зависима от руските изкопаеми горива, защото не е постигнала диверсификация на източниците си.
България ще поиска временно отлагане на решението за ембарго на руския петрол, но според медийни публикации в последните дни Брюксел на този етап не е склонен да се съобрази с това искане, защото България има петролен терминал, на който може да приема алтернативни доставки. От БПГА коментираха, че на рафинерията в Бургас ще са необходими няколко месеца, за да може чисто технически да настрои съоръженията си, за да работи с друг петрол.
София заплашва с вето срещу шестия пакет от санкции, ако не получи дерогацията.
Борбата сега е да не бъде допуснато драстично увеличение на цените на доставките и по възможност те да се запазят същите, тъй като има риск от "чудовищна инфлация", при която хиляди малки и средни структуроопределящи предприятия няма да издържат, коментира още държавният глава. Това означава тежка икономическа и социална криза, с всички последствия, включително и за тези, които управляват в момента.
"Най-малкото в момента имаме нужда от нови избори. Българите са изморени от избори", посочи обаче президентът запитан за възможността от предсрочен парламентарен вот. По думите му това е крайна мярка, но над всичко трябва да бъде българския интерес.
Румен Радев нарече "некоректни" твърденията на вицепремира и министър на икономиката Корнелия Нинова относно договори за износ на оръжие, сключени от служебното правителство. В края на април в своя позиция лидерът на БСП призова Радев да обясни какви договори е подписало служебното правителство, защото разрешенията за износ днес се подписват на базата на тези договорености.
"Явно министърът се опитва да избяга от подписа си от разрешителните за износ на оръжия за трети страни, за които знае много добре, че стигат до Украйна", каза Радев и допълни, че е важен не подписаният договор, а подписът на Междуведомствената комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжията за масово унищожение. Тази комсия работи под председателството на министъран на икономиката.
По отношение на Република Северна Македония Румен Радев смята, че е "крайно неуместно и нездравословно" да се поставят ултиматуми на България. Така той изявление на външния министър Буяр Османи, че до юни има възможност за развитие на отношенията между България и Северна Македония.
Румен Радев припомни, че външният натиск към България е бил още по-голям миналата година, но този натиск "може да се удържа, когато има ясни позиции и те отчитат не само българския интерес, а и истината". Държавният глава припомни също така, че на две поредни заседания на Европейския съвет като представляващ България е успял както той, така и служебното правителство, да удържат българската позиция относно отварянето на вратата за преговори на Северна Македония.
"Показахме основанията и обяснихме много добре позициите на България и те се възприемат, така че сега просто трябва да се отстоят", допълни Румен Радев. Президентът напомни, че става въпрос за нарушаване на правата на човека, за нарушаване на Копенхагенски критерии, за език на омразата, които са несъвместими с европейските принципи и ценности.