България води преговори, за да може да получи доставките на газ от Азербайджан в пълен обем до седмици - до края на май или началото на юни. Това съобщи премиерът Кирил Петков по време на изслушване в Народното събрание. Той разказа какви мерки е предприело правителството след прекратяването на доставките от страна на "Газпром" и посочи, че газовият холдинг е дал едва 24 часа от нотификацията до спирането на газа. Българското правителство обаче е било подготвено и снабдяването не е било прекъснато.
Петков изтъкна, че в момента България получава едва 30% от договорените количества газ от Азербайджан, а в същото време цената му е 2/3 по-ниска от тази на руския газ. Водени са преговори за доставка на втечнен газ от САЩ и Египет и очакванията са, че цената на алтернативните доставки ще бъде не по-висока от тази на руския природен газ.
Енергийният министър Александър Николов коментира, че първите доставки втечнен газ ще влязат у нас на 18 май.
Петков беше категоричен още, че датата за изграждането на газовата връзка IGB ще бъде спазена - до 30 юни. Въвеждането му в експлоатация обаче зависи от разрешителните, които трябва да дадат гръцкият и българският регулатор, както и Европейската комисия, уточни енергийният министър Александър Николов. Според него при необходимост ще бъде договорена отново алтернативна точка на доставките на азербайджанския газ.
За него е важно възможно най-бързо да имаме готово алтернативно трасе на природния газ.
Този интерконектор е от съществено значение за диверсификацията на доставките на газ в момента. По договор през това трасе България може да получава газа от Азербайджан в пълния му обем от 1 млрд. куб. метра годишно. Това е около 1/3 от потреблението на газ в страната.
Според проектната компания на IGB 90% от работите по връзката са вече завършени.
Според уволнения през февруари директор на "Булгаргаз" Николай Павлов България може да получава газа от Азербайджан единствено през IGB и затова и той е подписал анекс, според който страната все пак да получи някакви количества по договора, подписан преди десетилетие.
Според бившия министър на енергетиката Делян Добрев (ГЕРБ - СДС) връзката с Гърция не е от значение за доставките на газ, а диверсифицира възможностите за транзит. Той смята, че газът, който в момента се предлага на "Булгаргаз" от посредници е руски, но с около 30 евро по-висока цена (около 100 евро за мегаватчас).
По време на дискусията енергийният министър коментира, че няма посредници в търговията, а покупките се извършват от търговци, което е нормална практика. Един от търговците е МЕТ Energy, чийто ръководител беше Людмил Дацов, който пое управлението на държавната "Булгаргаз".
Като част от усилията на България да гарантира своите доставки е и предложението Европейската комисия да извършва общи покупки на газ, посочи още Кирил Петков.
Комуникацията не бива да спира, каза енергийният министър на въпрос дали сме скъсали отношенията си с "Газпром". Според него България технически може да плаща в рубли, но притеснителното е самата схема, която предлага Кремъл. Договорът с руската компания все още е в сила, стана ясно още по време на обсъждането в Народното събание.
По време на своето обръщение пред депутатите новият директор на "Булгаргаз" Людмил Дацов разказа за някои от рисковете, които са свързани с предложеното от "Газпром" плащане.
Източник: Посолство на Руската федерация в България
При така предложената схема България няма контрол нито върху курса на плащането, нито относно времето на доставките. Освен икономическите негативи, съществува и репутационен риск за компанията, тъй като плащанията в рубли нарушава санкциите срещу Русия.
Дацов коментира, че в договора с "Газпром Експорт" е предвидена възможност за забава на плащания, но в случая от компанията са се позовали на неизпълнение на указа на президента Владимир Путин за заплащания на природен газ от 1 април.
Няма сътресения в мрежата на този етап и няма реална опасност за въвеждане на ограничителен режим, категоричен беше и директорът на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов. Той съобщи, че в газохранилището край Чирен в момента има около 103 млн. куб. метра. Тези количества, съобразно възможността за добив, са достатъчни да покриват 40% от лятното потребление за срок от 42 дни.
Енергийният министър уточни, че добивът на газ от "Чирен" е спрян в началото на април, веднага след като е било получено писмо от "Газпром" за плащане в рубли. По време на откритото заседание на КЕВР по повод ценовото заявление на "Булгаргаз" стана ясно, че заради спрения добив от газохранилището цената на микса на дружеството за април е реално с 25% по-висока.
България има два дългосрочни договора за доставка на природен газ - с "Газпром Експорт" и с Азербайджан. Доставките на руски газ са 90% от вноса, обясни от своя страна председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Станислав Тодоров. Само в рамките на седмица обаче страната е успяла да намери алтернатива.
Тодоров беше категоричен, че "Булгаргаз" ще започне да обявява открити търгове за доставка на природен газ и да започне да работи за подписване на дългосрочни договори с няколко доставчика. Моментът е много подходящ, защото цената на газа през май по традиция е най-ниска. Така България ще бъде подготвена за зимата.
Председателят на енергийния регулатор обясни още, че част от мерките за гарантиране на енергийната сигурност е и освобождаването на пазара и даването на свободен достъп до него на всички участници. Подобна е политиката и за пазара на електроенергия и КЕВР ще работи за осигуряване на дългосрочни договори за потребителите на електроенергия.
Спирането на доставките на газ за България и Полша е опит за натиск срещу двете правителства заради подкрепата за Украйна, коментира пред депутатите председателят на Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) Пламен Тончев. Според него Русия дори умишлено е избрала датата 1 април за плащане с газ, защото тогава е плащането на двете държави. Според Тончев действията срещу България и Полша са целяли и отслабването на общата европейска позиция.
По негови данни цената на микса, договорен сега, е дори по-ниска от тази на "Газпром Експорт".
От ДАНС предупреждават, че могат да възникнат някои сериозни рискове за енергийната система, ако до юни не бъдат намерени количества природен газ за нагнетяване в "Чирен". Според директора на агенцията има опасения и че капацитетът на терминала на гръция остров Ревитуса няма да е достатъчен, ако "Газпром" спре суровината и за Гърция. Плащанията на Атина предстоят към 20 май.
Пламен Тончев обърна внимание и на новия указ на руския президент Владимир Путин, който предвижда контрасанкции срещу враждебни държави и възможността да бъдат ограничени и други ключови за икономиката доставки.
Директорът на Държавна агенция "Разузнаване" Антоан Гечев отчете, че частните компании не попадат под санкциите на ЕС за Русия и по непотвърдена информация има няколко компании, които са открили сметки в рубли в "Газпромбанк". В редица европейски държави в момента се дискутират възможностите за плащане на газ, без да нарушават европейските санкции. На този етап има няколко държави, сред които и Дания, които отказват да изпълнят изискването на "Газпром" и да подпишат нови дългосрочни договори с руския газов холдинг.