fallback

Юлиан Попов: До 2025 г. Европа ще се освободи от руската енергийна зависимост

България разполага с инфраструктура, през която с определена креативност и натиск може да се внася неруски газ, посочи експертът

12:53 | 04.05.22 г. 15

„И това ще бъде ситуация, която ще се задържи, докато не се разреши политическият и териториалният въпрос около Украйна, а това може да продължи 10 години, 20 години – не се знае колко“, коментира търсенията на Европа в посока енергийна независимост в контекста на конференцията Flame в Амстердам енергийният експерт.

Той отбеляза, че в енергийният микс на Европа ще се ускорят всички технологии, които са заложени в Зелената сделка и декарбонизацията, защото ще осигуряват значително по-висока енергийна независимост. Юлиан Попов се надява, че най-сетне ще се обърне сериозно внимание на енергийната ефективност, ще се развие производството на водород, ще се модернизира и ускори енергийният преход.

Според него три са тревогите и темите на конференцията Flame в Амстердам. "Едната е войната в Украйна и как тя се отразява върху търговията. Другата е технологичната възможност за увеличаване на износ и внос на втечнен газ и третата – как газовата индустрия се справя с целите за декарбонизация", посочи експертът.

Той е категоричен, че с втечнен газ не могат да бъдат компенсирани изцяло руските доставки. „Първо, няма достатъчно газ в циркулация. Освен това 70% от доставките на втечнен газ са вързани с дългосрочни договори. Трето,  Европа има значителен капацитет за внос на втечнен газ, "но той не е на добрите места“, каза Попов и поясни, че голяма част от терминалите за внос на втечнен газ са в Испания, а няма достатъчно инфраструктура, която да го прекарва до останалата част на Европа.

Що се отнася до България, енергийният експерт подчерта, че има различни възгледи, но той е убеден, че страната ни е в много добра позиция, защото общата зависимост от газ е ниска – около 12-13% от енергийния микс. Той напомни, че има сектори в икономиката, които са силно зависими и за пример даде топлофикациите.

„България разполага с инфраструктура, която с определена креативност и натиск може да използва, за да започне да внася неруски газ, с който да компенсира. Възможностите са много, а и имаме известно време (6-7 месеца) преди следващия отоплителен сезон. Така че съм оптимист", заяви Попов.

Защо се спекулира, че България е 100% енергийно зависима? Вредят ли на страната ни сантименталните подходи към "Газпром" и Русия, когато се касае за милиарди? Трябва ли да се вдигне мораториумът за добив на шистов газ у нас? Може ли добивът да бъде решение за постигане на енергийна независимост на страната ни?

Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:48 | 13.09.22 г.
fallback