Индустрията не може да си позволи цена на газа, по-висока от тази за април, пише в позиция на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) до премиера Кирил Петков. В нея от бизнеса посочват, че "Газпром" спря доставките на природния газ, а правителството не е посочило ясно източниците на алтернативните доставки, маршрутите, по които те ще се осъществяват, количествата договорен газ и цената.
В края на миналата седмица председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Светослав Тодоров коментира, че очаква повишаване на цената на природния газ през май с около 35%. Една от причините е фактът, че през април от "Булгаргаз" са спрели добива от "Чирен", за да съхранят газа в случай на критична ситуация.
Според индустрията обаче това повишение обезсмисля едногодишните договори на индустрията с "Булгаргаз", сключени с очакването за определена предвидимост на цената съгласно дългосрочните договори за доставка на газ от "Газпром" и Азербайджан.
"За нас остава неясно и как „Булгаргаз“ получава алтернативните доставки на природен газ и колко посредника стоят по веригата на доставка преди него, както и дали "Булгаргаз" или някой друг е запазил капацитети за пренос и капацитети на терминали за втечнен газ", се казва още в позицията на БФИЕК.
От "Булгаргаз" коментираха, че са водени преговори с търговци на газ за алтернативни доставки, каквато е нормалната практика - газът от "Газпром" реално се купува от "Газпром Експорт", която е отделно дружество. От държавната компания уточниха, че са получили няколко оферти за покупката на природен газ от алтернативни източници.
Директорът на "Булгаргаз" уточни по време на открито заседание на КЕВР, че на 4 май ще има пълна яснота за сключените договори за доставката през май, както и какви ще бъдат цените. Енергийният регулатор ще определи официално цената за май на 10-о число.