fallback

„Булгаргаз" е избирала между 7 оферти от трима доставчици на газ

Запитвания са били изпратени до 12 търговци на пазара в България и съседните държави

19:15 | 02.05.22 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Държавното дружество „Булгаргаз" е получил 7 оферти от трима доставчици на газ, обявиха от държавното дружеството в съобщение до медиите, в което разясняват по какъв начин осигуряват необходимите количества природен газ след спирането на руските доставки за страната ни, след като и днес опозицията от ГЕРБ продължи с обвиненията за непрозрачни сделки, а от индустриална организация обвиха готовност за протести.

„Булгаргаз" е обявила търг за доставка на количества, които да заместят спрените доставки, като е изпратила запитвания до 12 търговци на пазара в България и съседните държави. Част от поканените компании са информирали, че нямат възможност да предоставят предложения, а критерият за избора е бил най-ниската цена.

На заседанието на Комисията за енергийно и водно регулиране през миналата седмица „Булгаргаз" обяви, че предстои подписване на договорите с класираните фирми за доставката на газ.

На 4 май въз основа на тези договори „Булгаргаз" ще пресметне каква цена ще поиска от регулатора да одобри, а решението на КЕВР ще бъде взето на 10 май.

За да бъдат осигурени допълнителни количества през април 2022 г., "Булгаргаз" реализира сделки по закупуване на количества и на организирания борсов пазар в страната, поясняват от дружеството.

Относно твърденията, че се използват посредници, от газовата компания уточняват, че и в създалата се ситуация „Булгаргаз" осигурява алтернативните количества природен газ чрез дружества доставчици, каквото е и "Газпром експорт". От компанията уточняват, че обичайно производителите са отделни компании от доставчиците, с ясно разграничени дейности - по добив и производство, респективно търговия и доставка.

Количествата са осигурени от утвърдени компании, опериращи не само на българския и съседните газови пазари, с доказана добра търговска репутация и широко портфолио, посочват от „Булгаргаз".

Относно спекулациите за цените, на които са реализирани тези сделки, следва да се има предвид, че дори България да бе приела искането на руската страна за използване на механизъм за заплащане на доставките на природен газ, различен от този уговорен с договора, то цената най-вероятно би търпяла непредвидими промени предвид липсата на яснота за обменния курс и липсата на възможност на българската страна да осъществява контрол в процеса на превалутиране, заложен в предложението на „Газпром експорт", уточняват от „Булгаргаз". Същата теза разви в неделя и министърът на енергетиката Александър Николов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:13 | 14.09.22 г.
fallback