На 27 април "Газпром" спря доставките на природен газ за България, защото страната отказа да изпълни искането за плащане на суровината в рубли. Отказът беше мотивиран от енергийния министър Александър Николов с появилите се рискове за националния интерес при този начин на плащане.
"Газпром" не иска директно плащане в рубли, а предлага схема, която предвижда превалутиране на плащането чрез откриване на две сметки в "Газпромбанк" - във валутата, която е предвидено плащането - евро или долари, и в руски рубли. Процедурата се извършва с посредничеството на Московската борса, или с включване на още един посредник в плащанията между "Булгаргаз" и "Газпром Експорт".
От друга страна, докато не бъде завършена покупката на рубли и сумата не бъде преведена по сметките на газовото дружество, страната няма да получи доставката на газ, дори и да е направила коректно плащането във валутата, посочена в договора за покупката на природен газ - в случая с България в щатски долари.
газпромбанк
Източник: Посолство на Руската федерация в България
При това положение страната няма никакъв контрол върху собствените си средства, коментира Николов. В момента се анализират договорите с "Газпром Експорт", за да се прецени дали е възможно да съдим компанията заради едностранното нарушение на договорите.
Но има ли алтернатива на руския природен газ за българската икономика?
В момента България получава природен газ от Азербайджан по договор, както и от Гърция, която обаче не е сигурен източник, защото и южната ни съседка купува основно газ от Русия. Гърция обаче има по-голяма диверсификация - заради Трансадриатическия газопровод (TAP) и терминалът за втечнен газ край остров Ревитуса.
Гърция също попада в списъка с "враждебни" държави на Москва и ако се съобрази с мнението на Европейската комисия, че плащанията в рубли са в нарушение на санкциите срещу Русия, газът ще спре и за Атина. Дори най-големият пазар на "Газпром" и доскорошен голям приятел на Москва - Германия, вече се готви за пълното спиране на доставките на газ от Русия.
При пълното ограничаване на газа за Балканите на първо време алтернативите за България и Гърция са газът от Азербайджан и втечненият газ. Гърците отдавна работят и по собствените си находища в Средиземно море, както и за доставка на газ от Египет и Израел. В допълнение Румъния има местен добив на газ и много малко разчита на руския газ.
България не може да построи собствен терминал за втечнен газ в Черно море заради забраната за преминаване на танкери с газ през Босфора. Затова и страната ни участва с 20% в бъдещия терминал край Александруполис, а в последните месеци е запазила капацитет в Ревитуса и в терминалите на Турция. Финансовият министър Асен Василев увери, че се очаква и първата доставка на втечнен газ в Ревитуса, предназначена за България.
България има договорени 1 млрд. куб. метра природен газ от Азербайджан и се очаква преди началото на следващата газова година (1 октомври) да можем вече да получаваме пълните количества по договор. Това се равнява на около 1/3 от потреблението на газ в страната. За целта в експлоатация трябва да бъде въведена новата газова връзка с Гърция, а над 90% от работата по нея са вече финализирани.
Според икономиста Георги Ангелов от "Отворено общество" допълнително още един танкер с втечнен газ месечно ще бъде достатъчен, за да покрие нуждите на страната. Още няколко танкера са необходими, за да се запълни газохранилището в Чирен, чийто капацитет е 550 млн. куб. метра. Съоръжението е важно за покриване на пиковете в потреблението, особено през зимния сезон.
Газохранилището е важно и от икономическа гледна точка - то се запълва през лятото, когато по традиция търсенето е слабо и цените на газа падат, а съхранените количества се потребяват през зимата, когато цените скачат.
Газовата логика обаче до голяма степен изчезна през 2021 г. - заради създадения от "Газпром" недостиг на пазара, цените останаха относително високи и през летните месеци, а в края на годината записаха рекордни нива. Природният газ остана скъп на европейските пазари и в първите месеци на 2022 г. заради напрежението между Украйна и Русия.
Или с други думи "евтиният руски газ" вече е само мит, а реалността показва, че през миналата година суровината поскъпна с 900%, според Ангелов. Тези данни са леко изкривени обаче, защото през 2020 г. пандемията от коронавируса свали съществено цените на енергийните ресурси. Например за цялата 2020 г. "Булгаргаз" е платил малко над 640 млн. лева за газ, спрямо 1,35 млрд. лева през 2019 г. В същото време закупените количества газ намаляват с по-малко от 15% (основно заради ниското потребление от страна на индустрията - химическата и стъкларската промишленост, които са и сред големите потребители на газ у нас).
В момента газът от Азербайджан е 4,5 пъти по-евтин от руския, сочат изчисленията на енергийния министър. Но и в предходните години е можело да бъде купен по-евтин газ - през 2019 г. например страната е успяла да договори евтин втечнен газ от САЩ.
преди 2 години Да (само за протокола), но срещу яки кинти от износ на ток. Това беше една зима - 1985-1986. Шести блок още не беше пуснат, а пети работеше в наладъчен режим. Първата година и първите резултати от политиката на новия кърмчия в Кремъл, който завъртя руля рязко на запад, демек - първите ласки на новата икономическа реалност, която ни изплющя неподготвени. И от тогава - та до днес . . . ;) Манипулацията е, че сме щели сега да сме Швейцария, ако не сме строили руски АЕЦ и не сме се къпали в руски газ, но явно повечето днешни българи го вярват и съответно получават това, което заслужават. Както вече писах по-долу - ще имате и думата, и времето да си обяснявате и да се надъхвате колко е хубаво всичко, което предстои да ви се случи . . . ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години От къде да знае, че у нас е имало режим, за членове на партията не важеше! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Все пак, русия трябва да бъде заличена! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Нямаш обща култура. Последният договор на Булгаргаз с газпром е от 2012 година, тоест 10 годишен. Преди има няма 3 години Бойко Борисов смени формулата за цената, затова и сега плащаме близка до борсовата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Има и лесно решение - закриваме Топлофикация София. Хем няма да ползваме толкова газ, хем няма да се източват данъците ни от тази черна дупка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Газпром не е започнал да продава по-малко газ! Полша го "купува" от Германия през брюкселските кабинети (корупция). А Германия купува за рубли. Така и ние купуваме, не си правете илюзии. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години И като е така защо за май цените са +35%. Тая статия да не е платена публикация от американското посолство? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Както винаги се опитваш да манипулираш .А спомняш ли че докато светеха крушките в Гърция и Турция с български ток българските крушки не светеха и хората стояха затворени в асансьора щот ги е финал режима ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Аз не, че нещо, ама помня години, когато и Турция и Гърция получаваха природен газ САМО от България ... И им светеха крушките с български ток . . . Демек, България - де факто - беше енергиен хъб на Балканите, с реална перспектива и проекти да разширява този си статут. Защо сега е енергиен просяк, което също е непоклатим факт, предвид проблемите, които се дискутират в момента, предстои надолу в коментарите си да обяснят редовните тукашни анализатори . . . дет се вика, нали това им е работата - да обясняват процесите на глъмовете, които разбират само от кинти. Хубавото за експертите и анализаторите, редовно наторяващи почвата на този благодатен сайт е, че техният дял спрямо глъмовете кинтаджии само ще нараства поради неизбежните изменения в икономическата среда - все по-малко заети в реалния сектор и все повече свободни от трудови ангажименти анализатори из нета . . . ;) :lol: отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Много дългосрочен 3 години има няма. И най-важното ЕС накара България да приеме формула за ценообразуване на база борсовата цена в ЕС. Та толкова за общата култура и кой я има и кой няма :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар