На 27 април "Газпром" спря доставките на природен газ за България, защото страната отказа да изпълни искането за плащане на суровината в рубли. Отказът беше мотивиран от енергийния министър Александър Николов с появилите се рискове за националния интерес при този начин на плащане.
"Газпром" не иска директно плащане в рубли, а предлага схема, която предвижда превалутиране на плащането чрез откриване на две сметки в "Газпромбанк" - във валутата, която е предвидено плащането - евро или долари, и в руски рубли. Процедурата се извършва с посредничеството на Московската борса, или с включване на още един посредник в плащанията между "Булгаргаз" и "Газпром Експорт".
От друга страна, докато не бъде завършена покупката на рубли и сумата не бъде преведена по сметките на газовото дружество, страната няма да получи доставката на газ, дори и да е направила коректно плащането във валутата, посочена в договора за покупката на природен газ - в случая с България в щатски долари.
газпромбанк
Източник: Посолство на Руската федерация в България
При това положение страната няма никакъв контрол върху собствените си средства, коментира Николов. В момента се анализират договорите с "Газпром Експорт", за да се прецени дали е възможно да съдим компанията заради едностранното нарушение на договорите.
Но има ли алтернатива на руския природен газ за българската икономика?
В момента България получава природен газ от Азербайджан по договор, както и от Гърция, която обаче не е сигурен източник, защото и южната ни съседка купува основно газ от Русия. Гърция обаче има по-голяма диверсификация - заради Трансадриатическия газопровод (TAP) и терминалът за втечнен газ край остров Ревитуса.
Гърция също попада в списъка с "враждебни" държави на Москва и ако се съобрази с мнението на Европейската комисия, че плащанията в рубли са в нарушение на санкциите срещу Русия, газът ще спре и за Атина. Дори най-големият пазар на "Газпром" и доскорошен голям приятел на Москва - Германия, вече се готви за пълното спиране на доставките на газ от Русия.
При пълното ограничаване на газа за Балканите на първо време алтернативите за България и Гърция са газът от Азербайджан и втечненият газ. Гърците отдавна работят и по собствените си находища в Средиземно море, както и за доставка на газ от Египет и Израел. В допълнение Румъния има местен добив на газ и много малко разчита на руския газ.
България не може да построи собствен терминал за втечнен газ в Черно море заради забраната за преминаване на танкери с газ през Босфора. Затова и страната ни участва с 20% в бъдещия терминал край Александруполис, а в последните месеци е запазила капацитет в Ревитуса и в терминалите на Турция. Финансовият министър Асен Василев увери, че се очаква и първата доставка на втечнен газ в Ревитуса, предназначена за България.
България има договорени 1 млрд. куб. метра природен газ от Азербайджан и се очаква преди началото на следващата газова година (1 октомври) да можем вече да получаваме пълните количества по договор. Това се равнява на около 1/3 от потреблението на газ в страната. За целта в експлоатация трябва да бъде въведена новата газова връзка с Гърция, а над 90% от работата по нея са вече финализирани.
Според икономиста Георги Ангелов от "Отворено общество" допълнително още един танкер с втечнен газ месечно ще бъде достатъчен, за да покрие нуждите на страната. Още няколко танкера са необходими, за да се запълни газохранилището в Чирен, чийто капацитет е 550 млн. куб. метра. Съоръжението е важно за покриване на пиковете в потреблението, особено през зимния сезон.
Газохранилището е важно и от икономическа гледна точка - то се запълва през лятото, когато по традиция търсенето е слабо и цените на газа падат, а съхранените количества се потребяват през зимата, когато цените скачат.
Газовата логика обаче до голяма степен изчезна през 2021 г. - заради създадения от "Газпром" недостиг на пазара, цените останаха относително високи и през летните месеци, а в края на годината записаха рекордни нива. Природният газ остана скъп на европейските пазари и в първите месеци на 2022 г. заради напрежението между Украйна и Русия.
Или с други думи "евтиният руски газ" вече е само мит, а реалността показва, че през миналата година суровината поскъпна с 900%, според Ангелов. Тези данни са леко изкривени обаче, защото през 2020 г. пандемията от коронавируса свали съществено цените на енергийните ресурси. Например за цялата 2020 г. "Булгаргаз" е платил малко над 640 млн. лева за газ, спрямо 1,35 млрд. лева през 2019 г. В същото време закупените количества газ намаляват с по-малко от 15% (основно заради ниското потребление от страна на индустрията - химическата и стъкларската промишленост, които са и сред големите потребители на газ у нас).
В момента газът от Азербайджан е 4,5 пъти по-евтин от руския, сочат изчисленията на енергийния министър. Но и в предходните години е можело да бъде купен по-евтин газ - през 2019 г. например страната е успяла да договори евтин втечнен газ от САЩ.
преди 2 години :) А добре дошъл. Къде се за три толкова време :?? :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Бяхме зависими от Русия. Сега сме зивисими И от САЩ, Гърция и Турция. Да живее независимостта ни!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Аз пък в едно съм сигурен - че може и без твоите скудоумни коментари. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Все пак, русия трябва да бъде заличена! === Ти кАжи за православието. Какво рече онова Пасе? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Ние нямаме икономика, защото така поиска чорбаджията. Пречела му на националните интереси у нас. Сега е ред на АЕЦ "Козлодуй". В идеалния случай требе да се гръмне с най-хубавото гориво на фалиралата УХ. Голям фойерверк ще е. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Разбира се че можем без руски газ. Нека дежурните опорчици да споделят мнение, как в една Португалия има 2 петролни рафинерии и над 350 стъкларски фабрики и 7 торови завода , след като не получават този благодат "руски тръбен газ"?! Внасят от Ангола, Нигерия, Алжир, САЩ, Катар... Също така да обяснят как в една Испания има 10 големи нефтени рафинерии, над 120 стъкларски фабрики само за промишлено стъкло и около хиляда други, и 17 завода за селскостопански торове. И защо в тези държави се живее по-добре от България и населението е газифицирано, а у нас не?! Защо при тази липса на това безаналогово чудо "руски тръбен газ" тези икономики се справят в пъти по-добре от БГ с най-големите си консуматори на природен газ - стъкларски фабрики, химически заводи, торови заводи че и газифицирани градове и оранжерии?! А на опорчиците ще им излезе пяна на устенцата като разберат как ще заместим руското ядрено гориво... :))) ... В Украйна от 15 руски реактора вече 8 работят с друго гориво, което изобщо няма нищо общо в цялата верига на доставки с денацификаторската *** и има европейски произход. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Разбира се, че е заменим и многп скоро ще стане ясно и на нак-празноглавите копейници. Досвидания, приходи от България и Полша, поне докато жужето не нaлaпa пaтлака в бункера. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Цената на нашият досегашен договор не беше ли базирана на борсовите цени? Тоест без договор пак ще купуваме на същите цени? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Добре. За сметка на това социализмът в Европа започна с печатане на кинти, отмяна на половете, зелени блянове и задължителни ваксинации. Тези, които я управляват даже нямат биография. Предстои да видим как ще свърши . . . ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Мави, социализъма в България почва и свършва с купона система .и искам сериозно да обърнеш внимание на факта че същите *** който управлявана ссср тогава управляват Русия сега. Защото Горбачов е от котилото на Андропов демек кгб от където е и Путин. Все същите миционери с празни фурашки отговор Сигнализирай за неуместен коментар