fallback

Има ли заплаха за АЕЦ „Чернобил“?

Опасността е да не бъдат повредени ядрени обекти като централното хранилище за отработено гориво с близо 2400 тона тежки метали, посочи Георги Касчиев

11:38 | 29.03.22 г.
Автор - снимка
Редактор

„Чернобил е твърде далеч от нас и няма никакъв шанс радиоактивните частици, които се издигат във въздуха от пожарите там, да достигнат до нас. Ефектът е локален“, убеден е той. Касчиев обаче предупреди, че зоната е под руски контрол и няма как украинските служби да упражняват пълен контрол над тези повече от 30 пожара. Според Георги Касчиев опасността е друга – да не бъдат повредени ядрените обекти, които се намират на тази площадка. „Става дума най-вече за централното хранилище за отработено гориво, което е едно от най-големите в Европа. В хранилището се съдържат близо 2400 тона тежки метали", обясни енергийният експерт.

Касчиев е категоричен, че не може всеки по желание да приема таблетки калиев йодит, тъй като ако в тялото ни има повече или по-малко йод, това води до заболявания – най-вече на щитовидната жлеза. „Приемат се само в случай, когато ползата ще бъде по-голяма от щетите, които ще се нанесат на организма", изтъкна той.

Експертът коментира и въпроса за диверсификация на ядреното гориво и съобщи, че преговори се водят от 2019 г. и са подписани споразумения за анализи, които трябва да покажат дали съвместното използване на руско и на американско гориво би било безопасно. Той поясни, че геометричните размери са еднакви, но подчерта и различия с горивото от Westinghouse.

„В някои елементи, в горната част  на касетата, която се притиска от съответните устройства, за да остане неподвижна в активната зона, има някакви различия. Има разлика в цената, американското гориво е по-скъпо", посочи проф. Касчиев и поясни, че Украйна вече се отказа от вноса на руско ядрено гориво.

Енергийният експерт обясни, че за Пети блок на АЕЦ „Козлодуй", който следващия месец се спре за презареждане, са доставени всички резервни части. Но това е под въпрос за Шести блок, който трябва да бъде спрян през есента за презареждане. „Предстоят стъпки за преминаването на централата към американско гориво в следващите години, при условие че анализите покажат безопасност и получат лиценз от Агенцията за ядрено регулиране“, каза проф. Касчиев.

Той настоява за спешни действия от страна на премиера, за да се направи бърз контакт с Чехия, където има същата централа като в Козлодуй, а чешката индустрия вече произвежда много от необходимите компоненти за нея. Според  енергийния експерт друга възможност е внос от Китай.

По думите му, повечето санкции срещу Русия са на книга и не работят. „Самата Русия саботира работата на Международната агенция по контрол на ядрения материал и от няколко седмици, по неясни причини, Агенцията не получава данни от своите системи там“, разкри Георги Касчиев и уточни, че това се отнася за хранилището на АЕЦ „Чернобил“.

Той споделя мнението, че вече сме въвлечени във войната и Русия няма да спре само с разгромяването и разграбването на Украйна.

Запитан за настояването на Путин газът от Русия да бъде заплащана в рубли, проф. Касчиев напомни, че всички действащи договори предвиждат плащане на газа в долари или евро. 

Ще предприемат ли западните държави мерки срещу намерението на Русия да изгражда укрепени гранични пунктове с военни бази до Полша?

Гледайте още видеа в сайта на Bulgaria ON AIR.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:20 | 14.09.22 г.
fallback