Сега е времето българският национален газов доставчик да излезе на пазара като реален търговец на газ. „Булгаргаз” трябва да преоцени цялата си политика, да се регистрира на съседните борси, да излезе на регионалния пазар, да излезе на европейски пазар, за да може наистина да осъществи една диверсификация. Това мнение изрази в предаването „Светът е бизнес” на Bloomberg TV Bulgaria Пламен Павлов, председател на Българска газова асоциация.
Той подчерта, че България се оказва единствената страна в Европейския съюз с изтичащ договор с „Газпром експорт”. Според него това е притеснително и предизвикателство за българската енергетика. „Ако не се предприемат действия за нов договор, това означава, че залагаме на карта нашите търговски интереси и интересите на цялата ни енергетика, защото нямаме алтернативни доставки. Интерконекторът сам по себе си не решава въпроса с доставката на газ, той извършва само транзитиране“, коментира Павлов.
Експертът смята, че дори „Булгаргаз” да не подпише договор, това не означава, че по тръбопровода няма да преминава руски газ за Сърбия, Унгария, Гърция, Северна Македония. „Трябва без много приказки да не пропускаме никакви възможности и да не се отказваме едностранно”, настоява Павлов.
Той съобщи, че в момента работодателски организации подготвят писмо, в което ще приканят правителството да не заема крайни позиции. „Мълчанието е злато. Не трябва да се говори излишно. Когато му дойде времето, „Булгаргаз” поне трябва да изиска условията за договор”, съветва Пламен Павлов.
Експертът пресметна, че за една трета от потреблението на България има сигурна доставка. Той уточни, че количеството, което е гарантирано на България по договора с Азербайджан, е 1 милиард кубически метра годишно. Цялото потребление на България е около 3-3,2 милиарда куб. метра годишно.
Павлов напомни, че цената на газа по договора с Азербайджан е обвързана с цената на нефтените продукти и расте, когато и техните цени растат. По отношение на възможността за покупка на втечнен газ той смята, че затруднението произтича не от това дали го има в наличност, а от ограничеността на приемния терминал в Ревитуса. „Трябва не само да осигурим газ, той трябва да дойде до нашата система”, каза експертът от Българска газова асоциация.
Във връзка с идеята за единно договаряне на газ в Европа Павлов каза, че е скептик що се отнася до обединение на този принцип. „В общи линии ние се обединяваме повече на идеологически принципи, но не се обединяваме на икономика. Ако ние наистина сме един субект с Германия, с Холандия, с Дания, ще бъде съвсем друго. Ще имаме сигурност”, е мнението на Павлов и смята, че нещата отиват натам всеки да спасява сам себе си.
Доколко може да се разчита на азерския газ? Още за това необходими ли са нови преговори с „Газпром”, какви са възможностите за покупка на втечнен газ, ще бъде ли разширено газохранилището в Чирен и ще има ли единно договаряне на газ в Европа може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Светът е бизнес” вижте тук.