fallback

Ал. Николов: Енергиен преход ще има, но не трябва да е на непоносима цена

Решението за България в зелената трансформация ще бъде водородът, смята енергийният министър

14:36 | 15.03.22 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Енергиен преход ще има, но той не трябва да бъде на непоносима цена, новите технологии трябва да бъдат внедрявани в точния момент, коментира енергийният министър Александър Николов по време на годишната среща на бизнеса и правителството, организирана от "Капитал".

Николов коментира, че природният газ има по-ниски емисии спрямо въглищата - в момента с между 20 и 30 на сто, а новите технологии може да увеличи още разликата. Но това не означава, че България трябва да "търгува националната си сигурност", особено ако има възможност за бързо внедряване на възобновяемите енергийни източници и зелените технологии.

Той обаче поясни, че трябва да се правят задълбочени анализи за ефекта от инвестициите - готовността за внедряване на технологията, икономическия ефект, инфлационния ефект, ако се наливат прекалено много средства в технологии, които не са готови за адаптиране и т.н.

Енергийният министър направи този коментар във връзка с бъдещето на Маришкия басейн. В предишните месеци се коментираше, че природният газ може да бъде решение за региона и отказа от въглищата. Централите от Маришкия басейн са от ключово значение не само за България, но и балансират целия регион, припомни още Николов. Според него затварянето им може да доведе до блокиране на енергийната система на Сърбия и Северна Македония, както и високи цени на електроенергията за Гърция и Румъния.

За Александър Николов решението за България по отношение на енергийната трансформация е водородът. Страната ни може да бъде водеща при замяната на природен газ с водород. Проблемът с него е по-скоро възможностите за пренос, а не толкова за производството или потреблението му.

България има огромен нереализиран потенциал на възобновяеми източници, припомни министърът на околната среда Борислав Сандов. Той посочи, че в момента има заявени проекти за 15-16 гигавата нови зелени мощности, част от които са напълно реализируеми. Те ще бъдат от ключово значение за производството на зелен водород, смята министърът

Борислав Сандов посочи още, че военните действия в Украйна не трябва да изместват на заден план други сериозен проблем - климатичните промени. Според него и двете имат едно решение - намаляване на използването на изкопаеми горива, защото Русия е сред водещите износители и "агресорът се храни" от техния износ. Същевременно с намаляване на изгарянето на горивата, ще бъдат намалени емисиите въглероден диоксид.

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) изготвя становище със законодателни промени и технологични изисквания за присъединяване на проекти за фотоволтаични централи за собствени нужди, коментира председателят на регулатора Станислав Тодоров. Той посочи, че облекчаването на процедурата ще бъде в помощ за бизнеса и призова за инвестиции в тази сфера.

Държавата контролира 80% от енергийните мощности, което е остатък от миналото и въпреки че на много места в Европа положението е същото, това не е правилен подход, смята още Тодоров. Той допълни, че държавата е тромава и не управлява успешно активите си, а "по нашите географски ширини" допълнителна спънка носят и корупционни практики.

Той допълни още, че свободния пазар не означава нерегулиран пазар. Според него трябва да има правила и предвидимост за всички участници.

Войната в Украйна няма да се отрази върху Плана за възстановяване, категоричен беше енергийният министър Александър Николов. Той уточни, че в него не са предвидени изкопаеми горива, а принципът за включване на проектите ще бъде чисто пазарен - ако даден проект не може да бъде реализиран без финансиране по плана, то той не е устойчив, каза той.

Идеята за батерийните мощности е те да бъдат изграждани на базата на търгове, поясни още Николов. Според него тези проекти няма да поставят България в зависимост - този път от Китай, а не от Русия, защото на глобално ниво конкуренцията между производителите и технологиите за батериите е факт и това ще се пренесе и у нас.

За производството на батерии се използва не само литий, но и олово и цинк, които се добиват на територията на България, добави още Борислав Сандов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:11 | 13.09.22 г.
fallback