Спирането на употребата на руски петрол и газ не може да стане изведнъж в България, даже и да се намерят алтернативни доставки, защото това означава пренастройка на логистичните системи. Това коментира пред Bloomberg TV Bulgaria Николай Ваньов, управляващ директор на МК Brokers.
Той добави, че в подобно положение е Германия за разлика от Великобритания и Франция. След края на зимния период Европейският съюз може и да се включи в предлаганото от САЩ ембарго върху руския петрол.
Спирането на руския петрол ще има сериозен ефект върху всички енергоносители, като ще трябва да се види дали Иран ще се върне на петролните пазари и дали Европа ще успее да консолидира газопреносната си система.
"Опции пред Европа има, истината е, че тя стои една крачка назад. България стои три - ние сме изцяло зависими от Русия за газ и нефт", подчерта Ваньов.
Според него тепърва ще се разкриват ефектите на санкциите срещу икономиката на Русия, но руските активи са тотално обезценени в момента. Рублата е изгубила пълната си конвертируемост, а руските банки не могат да фунционират извън Русия. Всякакви сравнения с икономики като Иран и Венецуела вече са напълно уместни, коментира още гостът.
Русия все повече ще усеща последиците от санкциите, защото те нямат еднократен моментен ефект - рублата е изгубила близо 60% от стойността си спрямо долара и това ще продължи.
"Руските банки извън Русия в момента са в неживо състояние", каза експертът.
Целия коментар може да гледате във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.