Подкрепата за ядрената енергетика трябва да бъде дългосрочна, защото тя изисква дългосрочно планиране и инвестиране, коментира президентът Румен Радев преди началото на Европейския съвет в Брюксел. Той уточни, че Франция активно подкрепя тази теза и България е част от държавите от общността , които застават зад позицията.
"Ние имаме общи цели – признаването и класифицирането на ядрената енергия и природния газ като зелена енергия, защото това ще има ефект върху екологията, ще има голям обществен и икономически ефект", уточни държавният глава пред журналисти в Брюксел.
По-рано днес (16 декември) от пресцентъра на Министерския съвет разпространиха съобщение, че правителството е одобрило позициите на България по време на Европейския съвет. Новоизбраният премиер Кирил Петков ще лети по-късно до европейската столица, за да участва в заседанието на европейските лидери.
"Българската страна продължава да следи с подчертано внимание развитието на ситуацията и оценява усилията на ниво ЕС за справяне с нестабилността на цените на енергията", се казва още в одобрената позиция на правителството.
Страната ни очаква координирани действия за решаването на проблема с енергийната криза в ЕС. Необходимо ясно планиране и изпълнение на климатичните амбиции, с оглед запазване на доверието в зеления преход и конкурентоспособността на европейската икономика, ще отбележи Кирил Петков пред своите колеги.
България ще продължава да настоява за включването на ядрената енергия и природния газ в обхвата на допълващия делегиран акт по таксономията. Очакванията са ЕК да излезе със своето становище относно това дали двата енергоизточника са "чисти" и устойчиви на 22 декември.
Сред основните теми на Европейския съвет днес (16 декември) са пандемията от коронавируса, миграционния натиск по границата с Беларус, както и енергийната криза, обхванала общността в последните месеци.