fallback

Над 60% от тока в България се произвеждат от въглища през октомври

През юни делът на ядрената енергия у нас расте до почти 50% от енергийния микс, а тогава въглищата са произвели едва 24% от тока у нас

10:50 | 19.11.21 г. 3

В последните три месеца въглищата увеличават своето значение за енергийния микс на България, показват данните на екологичната организация Ember. От тях е видно, че през октомври малко над 60% от произведената електроенергия в страната е от въглищни централи.

За сравнение, през октомври 2020 година този дял е бил 47%.

Данните показват, че страната ни разчита на въглищата за около половината от произведената електроенергия. Най-малък е делът на този енергоизточник през юни, когато въглищните централи са произвели 24% от електроенергията в страната. Тогава България е разчитала основно на ядрените си мощности, които са произвели 47% от електроенергията.

Постепенно обаче делът на ядрената енергия намалява и достига до 20% през октомври, сочат още данните на организацията.

 

Като цяло данните за ЕС показват, че въглищните централи са произвели малко над 17% от електроенергията в общността през октомври. Най-голям е делът на ядрената енергия - 27%, а на зелените енергоизточници e 22%.

В последните 12 месеца въглищата имат най-голям дял в производството на електроенергия в ЕС през септември 2021 година - 18,6%. Тогава под средното е производството на зелените централи, които успяват да достигнат дял от около 17,7% от енергийния микс.

Природният газ отговаря за между 17% и 21% от произведената електроенергия в общността, като пикът традиционно е през зимните месеци.

Към средата на ноември България е емитирала 16,5 млн. тона въглероден диоксид. Най-големият замърсител в ЕС е Германия с емитирани 140,6 млн. тона въглероден диоксид от началото на годината, следвани от Полша с почти 93 млн. тона. 

Турция е емитирала 112 млн. тона въглероден диоксид до средата на ноември, показват още данните на Ember.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:02 | 14.09.22 г.
fallback