Има световен консенсус, че няма алтернатива на малките модулни реактори (ММР) за бъдещето на ядрената енергетика. Тяхната опростеност в сравнение с традиционните реактори води до много по-ниски капиталови разходи и много по-голяма предсказуемост. С незначителни промени регулаторната рамка в България позволява лицензирането на подобен тип мощности, заяви Йордан Янков от консултантска агенция "Нуклеон" е ефира на предаването "В развитие" по Bloomberg TV Bulgaria.
"Има много сериозни инвестиционни намерения за изграждане на ММР в България. Ресорните министерства са запознати - очакваме разговори на най-високо ниво. Целият проблем в момента е липсата на работещ парламент - инвеститорите са готови с предложенията си, просто чакат някаква политическа яснота", каза Янков.
Прогнозната цена на електроенергия от подобен реактор би била около 40 евро/Mwh, каза Янков, като на няколко пъти увери, че подобни проекти биха били сравнително лесно остойностени преди да започне каквото и да е строителство, тъй като вече става дума за стандартизирани индустриални платформи за разлика от традиционните реактори, всеки от които е уникален сам по себе си.
Запитан за възможността ММР да бъдат поставени в АЕЦ "Козлодуй", Янков заяви, че ще трябва да бъде направена нова оценка на въздействието на околната среда заради различните характеристики, тъй като сегашната ОВОС е за голям реактор.
Със своите пасивни защити ММР са много по-сигурни и практически правят невъзможно изхвърлянето на радиационен материал извън зоната на реактора при евентуална голяма авария, обясни той.
Известната съпротива срещу ММР в България Янков обясни с неразбирането и недоверието на голяма част от експертите и кадрите, които са свикнали със старите технологии от преди 50 години. "Има и чист икономически личен интерес - ако сте се специализирали в управлението на едно индустриално съоръжение с десетилетия, идването на нова парадигма в ядрената енергетика ще доведе до една лична несигурност", отбеляза гостът.
В момента има няколко проекта в различни страни на различни етапи на строителство, а САЩ са на категорично мнение, че повече няма да бъдат строени големи реактори, каза Янков. Страните от Вишеградската четворка също развиват свой собствен проект.
Международната агенция за атомна енергия в момента полага усилия да хармонизира процеса за лицензиране на ММР по света. В контекста на България всички изисквания за оценка на сигурността на големите реактори са приложими и за ММР, каза Янков.
Цялото интервю гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria