fallback

Защо въглищната индустрия в България е под толкова голям натиск?

У нас липсва глобална климатична ангажираност, твърди Юлиан Попов, бивш служебен министър и съветник на Европейската климатична фондация

13:54 | 03.11.21 г.

Ниските цени на възобновяемата енергия, развитието на технологиите и обединението на енергийния пазар са част от причините въглищната индустрия в България да е под много голям натиск. Това каза пред Bloomberg TV Bulgaria Юлиан Попов, бивш служебен министър и съветник на Европейската климатична фондация.

Според него не се обръща достатъчно сериозно внимание на развитието на този тип климатични конференции като COP26. „Ако страната ни имаше развита климатична дипломация, процесите, свързани със зеления преход, щяха да ни бъдат ясни от много по-рано. В момента се оказваме неподготвени поради това, че в България липсва глобална климатична ангажираност“, обясни гостът. 

Той припомни, че конференцията за климата COP26 се провежда всяка година, а срещата в Глазгоу е от голямо значение, защото целта ѝ е да потвърди и засили ангажиментите, които бяха поети през 2015 г. при Парижкото климатично споразумение. Според Попов резултатите от нея вече са видими - световната икономика се преориентира към нисковъглеродните горива, а цените на електромобилите се понижиха. Всичко това е в резултат на решенията, взети на подобни климатични срещи, подчерта той и добави, че по време на конференцията COP26 над 100 държави се съгласиха да спрат обезлесяването до 2030 г.

Гостът е на мнение, че може да очакваме още подобни цели в рамките на следващите няколко дни. Вчера Индия обяви целта си за постигане на въглеродна неутралност до 2070 г. Климатичните конференции са за уточняване на някои крайни на решения, но между тях тече усилена работа по договаряне на ангажиментите на отделните държави, подчерта Попов.

Целия разговор вижте във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:11 | 10.09.22 г.
fallback