fallback

БЕХ има желание да прибере "Топлофикация София" в структурата си

Дружеството дължи 720 млн. лв. за доставки на газ през последните години

17:59 | 25.10.21 г. 2

Българският енергиен холдинг (БЕХ) може да поиска придобиване на собственост в "Топлофикация София". Това обяви директорът на холдинга Валентин Николов по време на брифинг в Министерството на енергетиката. Изявленията са свързани с искането на "Булгаргаз" за нова цесия на задълженията на топлофикационното дружество.

Имаме самочувствието на базата на печалбата, която ще натрупаме за деветмесечието, да направим нужните инвестиции в "Топлофикация София", заяви Валентин Николов. Той ще поиска създаването на работна група между Министерството на енергетиката, Столичната община, "Топлофикация София" и "Булгаргаз".

Придобиването на собственост е само един от вариантите, които тепърва ще се обсъждат за решаването на дългогодишния проблем със задълженията на "Топлофикация София" за природен газ.

Ако бъде осъществен този план, "Топлофикация София" ще бъде част от структурата на БЕХ, допълни още изпълнителният директор на енергийния холдинг.

Към 21 октомври задълженията на "Топлофикация София" към БЕХ на базата на цедираните задължения за газ от "Булгаргаз" вече достигат почти 720 млн. лева. До часове се подготвя и поредната цесия, която ще е в размер на около 130 млн. лева. От принципала на дружеството - Столичната община, обаче имат негативно отношение към това искане.

Няма да ни е необходимо тяхното съгласие, застрашени са доставките на природен газ за страната, заяви още Валентин Николов.

"Топлофикация София" е най-големият клиент на "Булгаргаз". 

София няма да остане на студено, категоричен беше служебният зам.-министър на енергетиката Мирослав Дамянов по време на брифинга.

По-рано днес от Столичния общински съвет нарекоха договора на "Топлофикация София" с "Булгаргаз" "феодален" - с авансово плащане и високи лихви за забава. Дружеството отказва да предоговаря договора с топлофикационното дружество, което има и социална функция, предоставяйки топлинна енергия за 1 млн. потребители.

Директорът на "Булгаргаз" Николай Павлов беше категоричен, че договорите с всички клиенти са еднакви, ясно разписани и отговарят на правилата за търговия с газ. Това е сериозен бизнес - доставките се плащат авансово или има банкови гаранции, а понякога и двете опции се използват, обясни още той. Според него лихвите за забава са нормативно определени и са същите, които "Топлофикация София" начислява на своите клиенти, които не заплащат услугата.

"Булгаргаз" не нагнетява напрежение, а търси решение да се гарантират всички доставки на българския пазар, категоричен беше още Павлов. Той посочи, че по тази причина и от компанията са поискали БЕХ да цедира задълженията на столичната топлофикация и да бъде търсено трайно решение, което да позволи и двете дружества да изпълняват своите ангажименти.

Зам.-министърът на енергетиката Мирослав Дамянов беше категоричен, че "Топлофикация София" не е търсила контакт с властите за решение на проблемите. Това беше и едно от обвиненията на представителите на Столичния общински съвет. Според тях дружеството трябва да получи компенсация заради високата цена на природния газ. Подобно решение няма, обсъждаме компенсации за скъпата електроенергията, припомни още той.

Цената на топлинната енергия в момента беше изчислена от КЕВР на 1 юли, но оттогава природният газ поскъпна съществено. От дружеството изчислиха, че разликата в момента ще отвори дупка във финансите на столичната "Топлофикация" на стойност 125 млн. лева. От СОС поискаха държавна подкрепа за дружеството.

КЕВР може да промени цената на топлинната енергия най-рано на 1 януари 2022 година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:37 | 13.09.22 г.
fallback