Кабинетът ще компенсира небитови крайни потребители на електрическа енергия. Прието е решение за компенсиране на бизнеса заради високите цени на електроенергията. Това заяви служебният премиер Стефан Янев на брифинг в Министерския съвет.
Право на държавната помощ ще имат над 630 хиляди небитови крайни клиенти. Компенсацията ще бъде в размер на 110 лв. за мегаватчас.
Първоначално се обсъждаше сумата от 50 лв. за мегаватчас, която според фирмите е крайно недостатъчна. Помощта ще се отпуска автоматично въз основа на сключен договор между Министерството на енергетиката и търговците на електрическа енергия.
Периодът на подпомагане ще бъде от 1 октомври тази година до 30 ноември 2021 г. Компенсациите ще се изплащат до края на календарната година.
Полагащата се сума за компенсация ще се изчислява на база на потребената енергия в мегаватчас и фиксирната ставка за подпомагане.
Бюджетът на програмата е в общ размер на 450 млн. лева.
Средствата са от печалбата на АЕЦ "Козлодуй", като не се налага актуализация на бюджета, а изплащането ще се случи чрез намаляване на вноските на дивидента на БЕХ в идните години.
"Не сме спрели да обсъждаме тези проблеми с бизнеса и синдикатите с желание да чуем всеки един глас. Някои от решенията, които взимаме, надвишават предложенията на синдикатите и работодателите“, посочи Стефан Янев. Отпускайки тази помощ на бизнеса, ние не поставяме условия, допълни премиерът.
"До пет дни ще бъдат изготвени темплейтите за тези договори и след това започваме да ги сключваме“, допълни енергийният министър.
Във връзка с пандемичната криза и най-новите мерки, които от днес са в сила, Стефан Янев посочи, че страната е в тежка пандемична ситуация. По думите му това не е спекулация, а факт, с който трябва да се съобразяваме.
"Българската здравна система е на края на своя капацитет. Въведените мерки не са самоцел. Направихме необходимото да ги отложим до последния възможен момент. Това, което предприемаме като временна мярка, е изцяло провокирано от необходимостта да запазим живота на българските граждани и стабилността на здравната система, защото алтернативата е да затворим държавата“, заяви Янев.
"Грешката ни е в това, че чакахме до последния момент, за да обявим тези правила“, каза още премиерът.
"Аз съм склонен да понеса цялата политическа отговорност", допълни Янев и призова за малко търпение и разбиране, за повече солидарност и съпричастност. Той призова и политическите партии за адекватно поведение и градивно отношение към проблемите на нацията, защото те нямат партиен профил.