Българската независима енергийна борса (БНЕБ) е много силно волатилна и ниско ликвидна, всяко малко сътресение се отразява със сериозен ръст на цената на електроенергията. Това коментира депутатът от "Има такъв народ" (ИТН) Иван Хиновски, който е председател на енергийната комисия в 46-ото Народно събрание, пред БНТ.
Той посочи, че едно от най-често срещаните нарушения на БНЕБ е покупката на големи количества електроенергия от търговци на сравнително ниски цени и след това препродажбата с голяма печалба.
В първите дни на август цената на електроенергията на БНЕБ се оказа по-висока от средната цена в Европа, което накара много предприятия да затворят временно, защото продукцията им не беше конкурентоспособна. Тогава от бизнеса алармираха за редица проблеми на енергийната борса и поискаха проверка от страна на ДАНС, тъй като енергетиката е част от националната сигурност.
Ръководството на БНЕБ и експерти бяха изслушани в Народното събрание относно повишаването на цената на електроенергията.
Хиновски предупреди още, че ръстът на цените на енергията ще се запази и през зимата. Особено това ще важи за София и потребителите на Топлофикация - София. Според депутата цената на топлинната енергия в столицата ще се повиши с поне 5-10%. Причината е продължаващият ръст на цената на природния газ и квотите за парникови газове.
Хиновски коментира, че в някои европейски страни, включително и съседна Гърция, правителството ще "контролира хода на цената на електроенергията". Той призна, че това е "нестандартен" ход, противоречащ на свободния пазар, но цената на тока в Гърция по принцип е по-висока от средното в Европа и се взимат мерки.
"При нас също трябва да се вземат мерки, но изпадаме в период, в който няма да има парламент, а едно правителство, което ще има осакатени правомощия", каза той и допълни, че служебен кабинет няма правомощия да предприеме някакви стъпки. Единствено Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) може да контролира търговията с електроенергия за злоупотреби.
Като председател на парламентарната енергийна комисия Хиновски изказа съжаление, че не е успял да инициира дебати за нова ядрена мощност, а едно от малкото свършени работи е изработването на правила за смяната на ръководството на КЕВР, чийто мандат изтече преди повече от година. 46-ото Народно събрание обаче няма да може да извърши процедурата.
Депутатът коментира, че в комисията има консенсус по важни въпроси, включително и за бъдещето на Маришкия басейн и изрази надежда, че това ще продължи и за напред. Хиновски коментира още, че все още не е решил дали ще се включи в предизборната кампания, но ще продължи да участва с експертно мнение.