ТЕЦ "Варна" е получила от държавата 20 млн. лева за студен резерв. Това е станало по силата на спечелен търг на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) за периода 1 януари - 31 юли 2020 година.
За балансираща енергия от началото на тази година системният оператор е заплатил 10,5 млн. лева на централата.
Справката дава служебният министър Андрей Живков на въпрос на депутатите от "Демократична България" Мартин Димитров и Стела Николова. Двамата са поискали информация за сумите, които централата е получила през миналата година и в рамките на първите седем месеца на 2021 г.
С промени в Закона за енергетиката още от 2020 година студеният резерв се разпределя по нова методика и по пазарен принцип. Като част от мерките за спасяването на ТЕЦ "Марица Изток 2" бившите управляващи бяха определили и държавната централа като единствен източник на студен резерв за енергийната система.
Законодателните промени бяха направени спешно в средата на миналия юли, след като се появиха съмнения за злоупотреби с търговете за студен резерв. Според опасенията един от замесените е и ТЕЦ "Варна".
От отговора на Живков става ясно още, че за посоченият период ТЕЦ "Варна" работи само за свободния пазар, включително и за пазара на балансираща енергия, и не предоставя електроенергия на регулирания пазар.
През 2020 година газовата централа е произвела 170,7 гигаватчаса електроенергия, а за първите седем месеца на 2021 година - 469 гигаватчаса.
ТЕЦ "Варна" беше в активите на CEZ Group в България, но от чешкото дружество го продадоха на варненската компания "Сигда" в края на 2017 година като дискутираната сума на сделката беше 50 млн. евро. Централата получи от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) лиценз за производство и търговия с енергия през лятото на 2018 година.