fallback

Наредба поставя под риск водните електроцентрали

Текстовете предвиждат централите да предоставят правото си за строеж в прилежащите земи на реките

18:34 | 19.08.21 г.

Промени в нормативната уредба, приети през март 2021 година, могат да поставят под риск работата на 250 водни електроцентрали (ВЕЦ), алармират от Асоциация "Хидроенергетика". Измененията са в Наредата за ползването на повърхностните води и предвиждат централите да предоставят правото на строеж в прилежащите земи на реките, където са изградени.

За някои от централите тази документация липсва, защото са въведени в експлоатация преди години.

При пускането им държавните институции не са искали представянето на тези права на строеж, допълват още от асоциацията. Оттам са категорични, че изискването за представяне на тези документи може да важи за централите, които се строят сега, а изискването за старите централи е ретроактивна мярка.

Министерството на околната среда и водите (МОСВ) е изготвило предложение за промяна в наредбата, което предвижда отпадането на спорната точка. Предложението е на фаза обществено обсъждане и ще бъде внесено в Министерския съвет.

Текстовете в наредбата са поредната заплаха за цената на електроенергията, коментира Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ). Той припомни, че водните централи са ключови за стабилността на енергийната система в страната, а и помагат за изпълнение на ангажиментите за опазване на околната среда. ВЕЦ има дял от 50% от възобновяемия микс на България и са с най-ниския разход за обществото, коментира още Велев, цитиран от пресцентъра на АИКБ.

Велев припомни, че в началото на август цените на електроенергията в страната са били със 73% по-високи, отколкото в Германия, която е основен пазар на България. Това е накарало много промишлени предприятия да спрат производството, за да не генерират загуби.

Не може да се говори за дефицит, когато разполагаме с над 10 000 мегавата мощности, а реалното потребление варира между 3000 и 5000 мегавата, коментира още председателят на АИКБ. Според него този дефицит е изкуствено създаден, което води до огромни разходи на индустрията за електроенергия и я прави неконкурентоспособна.

"Проблемът с инвестициите в България не касае само сектор "Енергетика" - той е значително по-голям. През последните 11 години  българските инвестиции, напуснали страната, са в размер на 37 млрд. лева, а чуждите инвестиции, влезли в България, са 13 млрд. лева и всичко това е  поради правната несигурност в България", допълни още той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:25 | 13.09.22 г.
fallback