fallback

"Овергаз" и Linden Energy ще работят за ликвиден енергиен пазар на Балканите

За да се развие енергийно, газопреносната мрежа в България трябва да се приватизира, посочи президентът на Linden Energy Стивън Пейн

13:53 | 06.08.21 г.

Идеята на партньорството с Linden Energy e да се направят няколко изключително важни неща за региона – много по-добре развита газова инфраструктура и по-голяма степен на диверсификация на източниците на природен газ. Това съобщи в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Светослав Иванов, изпълнителен директор на "Овергаз".

Той посочи, че партньорството със Стивън Пейн, президент на Linden Energy, е отдавна, а „на 8 юли бе анонсирано нещо, което е било договорено доста преди това“.

Иванов подчерта, че цената на сделката няма да остане завинаги в тайна, но първо трябва тя да се финализира, защото остават няколко административни процедури, които трябва да бъдат изпълнени.

“Ако акционерите се споразумеят помежду си и сделката стане формален акт, всичко ще бъде обявено на публиката”, посочи Светослав Иванов. Той смята, че е много по-важно да се обяви на какви инвестиции са готови и двете компании.

Изпълнителният директор на "Овергаз" е на мнение, че е изминат дълъг път във взаимоотношенията на тези, които искат достъп до тръбопроводната инфраструктура, визирайки в случая частните играчи като "Овергаз", както и на тези, които “прекалено дълго са го държали”.

Според него е имало и период на "имитация" на някакви правила, по които частните дружества в България могат да участват на енергийния пазар в България.

Иванов е убеден, че сега държавата има прекалено голяма роля в сектора и способът за решаването на този проблем е приватизацията.

“Не е случайно, че ние сме една от най-енергийно неефективните икономики в Европа”, потвърди експертът.

Светослав Иванов заяви, че повече от 60% от битовите потребности на обществото се захранват чрез електроенергия, а от общо произведената електроенергия повече от 50% се използва за битово потребление. Това оставя по-малко от 50% от произведената електроенергия за индустриите.

„Самата електроенергия е продукт, който изисква използването на висока технология и сама по себе си има огромна себестойност“, коментира изпълнителният директор на "Овергаз".

Според него електроенергията трябва да се използва главно когато няма друга алтернатива, за да се задоволят нуждите на потребителите. Проблемът, който Светослав Иванов посочи, е, че 70% от първичната произведена електроенергия се губи, докато стигне до крайния потребител.

“Нека си представим, че всеки киловатчас, който достига до крайния потребител, има и едно братче, което в процеса на достигане до потребителя се губи. Въпреки че е изгубено, то все пак отделя въглероден диоксид”, даде пример експертът.

Светослав Иванов твърди, че има нужда от децентрализация на енергийното производство.  Според него, с много конвенционални мерки може да се намали наполовина отделяният в околната среда въглероден диоксид. Повече от половината електроенергия, която се произвежда на територията на България, се получава чрез технологии, които са свързани с горивни процеси, а те отделят голямо количество въглероден диоксид. 

“Газификация на един милион български домакинства би довела до отпадането на нуждата от 3000 мегавата инсталирани мощности", изчисли Светослав Иванов, визирайки ТЕЦ-овете в Маришкия басейн.

По думите на изпълнителния директор на "Овергаз" енергийната компания е построила близо 2500 километра газоразпределителни мрежи, и то в градски условия. Тази газоразпределителна мрежа създава условията да бъдат присъединени към нея около 240 хиляди домакинства, като към днешна дата са се присъединили малко под 100 хиляди.

Икономиите от въглероден диоксид, който е произведен при получаването на първична и крайна енергия, са много по-големи, отколкото при ТЕЦ централите. Най-големият проблем, който Светослав Иванов забелязва, е енергийната среда в България.

Той напомни, че Законът за енергетиката е “най-кърпеният” закон през последните години.

Иванов се позовава на думите на Славчо Нейков от Института по енергиен мениджмънт, според когото законът е променян “десетки” пъти, като те не включват измененията чрез други закони.

В разговора в предаването “Светът е бизнес” се включи пряко и президентът на Linden Energy Стивън Пейн. Той разказа за историята на своята компания и как е започнал да се занимава с енергетика.

Пейн разкри и причината, поради която Linden Energy е навлязла на българския пазар – резервирането от компанията на 10% от интерконектора между България и Гърция. След сделката в Linden Energy са започнали да се оглеждат за потенциални клиенти и "Овергаз" са били най-добрата опция. Причината за това е вече споменатите 2500 километра построени газопреносни мрежи.

Стивън Пейн също не пожела да каже точната сума, която са платили за 50% от акциите на "Овергаз", но спомена, че числото е осемцифрено. По думите му природният газ е прекрасна възможност да се отървем от въглищата.

Президентът на Linden Energy сподели и идеята, че за да се развие енергийно България, тя трябва да приватизира газопреносната мрежа, за да могат инвеститори от Гърция и Турция също да се включат.

Светослав Иванов коментира и цената на природния газ. Той изрази възмущение от начина на поднасяне на новините за цената, защото той създава усещането, че КЕВР контролират целия пазар на електроенергия, докато Комисията реално контролира не повече от една трета.

“Потребителите не плащат цената на природния газ – те плащат сметки. Сметките им ще се вдигнат с около 1,20 лв., но въпреки това ще плащат три пъти по-малко, отколкото ако бяха на електроенергия”, отбеляза експертът.

Според Иванов когато повече играчи навлязат на пазара на енергията, той ще стане по-ликвиден. Въпреки това остава фактът, че близо 75% от природния газ, който се потребява на територията на България, идва от "Газпром".

Ще стане ли газът преходно гориво по пътя към зелена трансформация? Какво е бъдещето на Южния газов коридор и диверсификацията в България? Какво е състоянието на БЕХ и господстващото му положение на пазара? Как се отразяват растящите цени на природния газ на индустрията и дефицита на синьо гориво в Европа? Завръща ли се "Овергаз" като доставчик и търговец на пазара? Как ще се ползва в бъдеще водопроводът?

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Още гости на "Светът е бизнес" може да намерите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:10 | 14.09.22 г.
fallback