В последните три дни цената на електроенергията на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) е над 220 лева за мегаватчас, което е сред най-високите нива в Европа, пишат от Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК). От организацията са категорични, че при тези ценови равнища държавната ТЕЦ "Марица Изток 2" може да излезе на енергийната борса.
По този начин ще се подобри ликвидността на пазара, а и централата може да реализира добри приходи, смятат от организацията.
С решение на служебния енергиен министър Андрей Живков на въглищната централа беше определена квота от 1 тераватчаса електроенергия за регулирания пазар през този регулаторен период (до 30 юни 2022 г.). От ведомството посочиха, че това се прави с цел спасяване на централата, чиито производствени разходи растат съществено заради високите цени на квотите за въглеродните емисии.
Но заради това решение беше увеличена стойността на компонента "задължения към обществото" в цената на електроенергията.
Затова и от БФИЕК коментират, че ТЕЦ "Марица Изток 2" може да излиза на енергийната борса, когато има сигнали за повишаването на ценовите равнища.
Например в сегмента "Ден напред" цената на електроенергията с доставка на 30 юли достигна средно ниво от 251,78 лева за мегаватчас. Това е най-високата цена в Европа, посочват още от организацията и допълват, че в подобните сегменти във Франция постигнатите нива са 42,67 евро за мегаватчас, в Германия - 64,81 евро за мегаватчас, а в Белгия - 35,55 евро за мегаватчас.
В своето решение за цената на тока от 1 юли 2021 г. от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) определят цена от 220,83 лева за мегаватчас за ТЕЦ "Марица Изток 2". В последните три дни цените на БНЕБ са над това равнище.