Газовата връзка с Гърция (IGB) е преодоляла едно от техническите предизвикателства - пробивът под р. Марица край Димитровград, съобщи директорът на проектната компания ICGB Теодора Георгиева, цитирана от компанията. Процесът е отнел 28 дни заради сложната геологогия под дъното на реката. Участъкът е с дължина от 422 метра, като пресичането е извършено посредством хоризонтално насочено сондиране.
Сега компанията се подготвя за още един труден етап - преминаването на тръбите под яз. "Студен кладенец". Там дължината на участъка е над 1400 метра.
Проектът беше представен по време на бизнесфорума, съпътстващ 6-та Среща на връща по инициативата "Три морета", на която София е домакин.
Изграждането на IGB е по план и се очаква да приключи до края на 2021 г., коментира Георгиева. Газовата връзка, през която България ще има достъп до Трансадриатическия газопровод (ТАР), трябва да бъде въведена в експлоатация до лятото на 2022 г.
IGB е записана в договорите с Азербайджан като вход за газа, идващ от находището "Шах Дениз ІІ" в Каспийско море. В момента страната получава този газ през съществуващата входна точка с Гърция "Кулата - Сидирокастро".
Проектът е важна част и от Вертикалния газов коридор, по който ще може да тече втечнен газ от терминала край Александруполис до Централна и Югоизточна Европа, както и до Украйна. По този начин се осигурява диверсификацията и подобряване на сигурността на газовите доставки за региона.
Досега са напълно положени в траншеята около 100 километра от трасето и остават по-малко от 25 километра за заваряване.
По план общата дължина на трасето е 182 километра, свързващи газовите мрежи на България и Гърция в точките Комотини и Стара Загора. Капацитетът на връзката е 3 млрд. куб. метра годишно.
Идеята за изграждането на новата газова връзка се зароди преди повече от десетилетие. През 2009 година правителствата на България и Гърция подписаха Меморандум за разбирателство по проекта. Окончателното инвестиционно решение за неговата реализация беше подписано през 2015 година.