България е много изостанала в развитието на своята стратегия за енергетиката и това оказва влияние върху съседни сектори като въгледобив, ядрена енергетика, газ. Липсва цялостна картина какво трябва да се постигне и като ефект вътре в страната, и като част от енергийната дипломация и връзките с чужди партньори. Това каза Славчо Нейков, председател на управителния съвет на Института за енергиен мениджмънт, в ефира на предаването „В развитие“ по Bloomberg TV Bulgaria.
„Има енергийна стратегия, подготвена през 2009 г. и приета през 2011 г. Тя е безвъзвратно остаряла и неадекватна в национален, европейски и световен план – технологиите и енергийният свят се промениха. Трябва да се проведе национален диалог за енергетиката. Политиците обичат т. нар. енергийна независимост, но това е много остаряла концепция. Много големи държави са зависими от други и трябва да се говори за енергийна сигурност – като доставки, но и като потребление. Трябва да сме сигурни, че когато купим нещо, ще го потребяваме“, каза Нейков.
Законът за енергетиката е остарял, а правените промени по него са, за да обслужват лобистки интереси. Друг основен проблем е политическото кадруване и назначаване на неподготовени хора на отговорни позиции, заяви Нейков.
Въглищата са в „икономическа кома“, а ролята на природния газ ще намалява, особено с оглед на решението на Съвета на ЕС да спре финансирането на фосилни горива във фонда за справедлив преход, посочи гостът.
Няма да има и голяма подкрепа за развитието на ядрената енергетика в Европа, смята Славчо Нейков. „След излизането на Великобритания от съюза повече от половината от държавите в ЕС са против ядрената енергетика, така че не може да се говори за европейско подкрепяне в тази сфера“, посочи той.
Има нереални неща в енергийната стратегия на България. Трябва да се сложи край на проекта за развитие на АЕЦ Белене, смята Нейков. „Вече са хвърлени около 6 млрд. лева за оборудване и поддръжка, но това е икономически мъртъв проект, за който няма никаква перспектива. Производство на електроенергия може да се очаква след 10 години, ако към днешна дата са налице всички предпоставки", заяви експертът.
България е пропуснала шанса да подпомогне въгледобивния сектор и има огромна разлика във вижданията на синдикати, общество, бизнес и правителството по тази тема. Индустрията влияе на повече от десет хиляди души в региона на Стара Загора, но няма яснота каква ще е ролята на въглищата в енергийния микс в бъдеще. В момента централите в региона „колкото повече работят, толкова повече губят“, каза Нейков.
Има добри практики на ниво общини, които излизат с идеи за проекти и реформи, но подобно иокономическо развитие е възпирано от липсата на национална рамка, каза Нейков.
Повече за състоянието на енергетиката в България може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.