Години наред България ще получава транзитни такси от преноса на газ, които ще са от полза за поколения напред, това заяви министър-председателят, който направи оглед на строително-монтажните работи на модернизацията на компресорна станция „Лозенец“, съобщават от правителствената пресслужба. Там се изграждат два нови газотурбокомпресорни агрегата от най-ново поколение, които са производство на американската компания Solar Turbines.
По думите му през всеки ден от тази седмица между 38 и 40 млн. куб. м. газ са пренесени през нашата газопреносна система във всички направления, включително за румънския, сръбския, гръцкия пазар и за пазара на Република Северна Македония.
Премиерът също така заяви, че другата седмица страната ни ще получи над 200 хил. ваксини. „Ще предложим 5000 ваксини да изпратим за Република Северна Македония - като истински приятелски жест за здравето на хората. А през април ще получим повече от милион ваксини, съм убеден“, добави Борисов.
В момента на компресорна станция „Лозенец“ тече вторият етап от модернизацията на компресорните станции от газопреносната мрежа на „Булгартрансгаз” ЕАД.
През първия етап на проекта „Модернизация на КС „Лозенец“, КС „Странджа“, КС „Ихтиман“ и КС „Петрич“ в периода 2015 – 2016 г. бяха монтирани по два агрегата на станциите „Странджа“ и „Лозенец“ и по един - на станциите „Ихтиман“ и „Петрич“. За реализацията на тази част от проекта „Булгартрансгаз“ ЕАД инвестира 220 млн. лв.
През 2019 г. започна изпълнението на втория етап на модернизация на компресорните станции „Петрич“, „Лозенец“ и „Ихтиман“, по който се монтират общо 4 нови нискоемисионни компресорни агрегата. През февруари тази година беше въведен в експлоатация монтирания агрегат на КС „Петрич“, който е тип Taurus 70. Продължават строително-монтажните работи и по другите две компресорни станции, като ще бъдат монтирани два агрегата на КС „Лозенец“ от тип Mars 90 и един агрегат на КС „Ихтиман“ от тип Taurus 70. Те ще бъдат въведени в експлоатация до края на трето тримесечие на 2021 г.
Газохранилището „Чирен“
Разширението на газохранилището „Чирен“ е ключово за енергийната ни диверсификация и за либерализацията на пазара, то ще даде възможност да съхраняваме огромни количества природен газ, доставен на конкурентни цени. Това заяви по-рано днес Борисов по време на видеоконферентната церемонията за сключване на договора за проектиране на надземните съоръжения на газовото хранилище, които са част от проекта за разширяването на неговия капацитет.
Всичко това ще носи печалба на държавата, то е 100% собственост на България и гарантирано ще остане такава докато ние управляваме, заяви още премиерът.
Договорът на стойност от близо 5,3 млн. лв. беше сключен между представители на „Булгартрансгаз“ и на изпълнителя „ПГХ ЧИРЕН-ИНЖЕНЕРИНГ" ДЗЗД, в който участват дружества от Германия, Словакия и България. В рамките на следващите 10 месеца изпълнителят ще има за задача да изработи инвестиционният проект за изграждането на надземната част за разширението на газохранилището, която включва: нова компресорна станция с прилежащи съоръжения, газоизмервателно съоръжение, възли за сепарация, подгряване и осушаване и др.
Разширението на ПГХ „Чирен“ е „проект от общ интерес“ за Европейския съюз и приоритетен проект на инициативата „Три морета“, припомнят от пресслужбата. Целта му е да бъде увеличен капацитетът за съхранение от 550 млн. куб. м на 1 млрд. куб. м и капацитетите за добив и нагнетяване от 3.5-4 млн. куб. м дневно до 8-10 млн. куб. м дневно, което е 60% от пиковото национално потребление. Планира се изграждането на всички съоръжения да завърши до средата на 2024 г. В последната година се постигна значителен напредък в реализацията на проекта, като включително се подготвя документация за кандидатстване за финансиране по Механизма за свързване на Европа. Приключват 3D сеизмичните проучвания, съфинансирани от ЕС, с които ще се определят местата на новите сондажи. Вече стартираха и консултации с операторите на преносни системи от съседни държави, съгласно изискванията на европейското законодателство.