Усилията на правителството са насочени към това минно-енергийният комплекс "Марица изток" да работи максимално дълго, при спазване на екологичното законодателство. Това коментира енергийният министър Теменужка Петкова в един от последните си отговори на парламентарен въпрос, зададен от депутат от 44-то Народно събрание и касаещ случващото се в Маришкия басейн.
Петкова уточнява пред депутата от БСП Георги Гьоков, че в региона има ресурс за производство на електрическа енергия за следващите 60 години.
Предвид целите на ЕС за беземисионна икономика до 2050 година правителството е разработило стратегия за устойчиво енергийно развитие на България, одобрена от Европейската комисия, в която е записано, че страната ще продължи да разчита на централите в този регион, защото те са от стратегическо значение за икономиката.
Работата им обаче ще бъде при стриктното спазване на екологичното законодателство.
Страната се присъединява към платформата "Въглищни региони в преход", по която от европейските фондове се финансира закриването на въглищни мощности и подготовката за енергийната трансформация. По решение на Народното събрание обаче това става със заявката, че нямаме ангажимент да затваряме ТЕЦ-овете, припомня още енергийният министър.
ТЕЦ "Марица Изток 2" има и безсрочна дерогация относно увеличените лимити за емисионните нива за серен диоксид, азотни окиси, живак и други, които се изпускат от инсталациите, изгарящи въглища, посочва още енергийният министър. Европейските норми бяха одобрени през 2017 година.
Правителството е предприело всички мерки, за да продължи работата на комплекса, както и да бъде гарантирана енергийната сигурност на страната, уверява Петкова в своя отговор, публикуван в деловодството на Народното събрание.