Цената на природния газ на европейските газови пазари се е повишила с над 45% от началото на декември 2020 година до 27 януари 2021 година. Това съобщи директорът на "Булгаргаз" Николай Павлов по време на открито заседание на Комисията по енергийно и водно регулиране (КЕВР), на което беше обсъдено заявлението на "Булгаргаз" за цена на суровината от 1 февруари.
В България цената на природния газ е с 15-20% по-ниска спрямо европейските. Това се дължи на нагнетения в Чирен природен газ през лятото, когато цената е по-ниска заради намаленото потребление, както и на газа от Азербайджан.
"Всички количества по договора с Азербайджан се реализират на територията на страната", категоричен беше още директорът на "Булгаргаз".
От газовата компания внесоха искане до КЕВР да одобри повишение на цената на природния газ със 7,5% от началото на февруари. Мотивът е именно по-високата цена на хъбовете в Европа. Работна група на КЕВР потвърди изчисленията на "Булгаргаз".
Павлов посочи, че причината за поскъпването на газа в Европа е от една страна студеното време, обхванало части от континента, а от друга - достигнатите високи цени в Азия. Според него тенденцията ще продължи и през следващите месеци.
"Към Азия се насочват големи количества втечнен газ и това влияе на цените на спот пазарите", допълни още той.
Има повишение на цените и на петрола и петролните деривати, които също са част от методиката, използвана за изчисление на цената на природния газ. По думите на Павлов увеличението е в рамките на 15 на сто.
Компанията ще предостави информация за промяната на различните компоненти на цената на 1 февруари, а след това енергийният регулатор на закрито заседание ще вземе решение относно цената на природния газ за страната.
Отчитаме високо потребление на природен газ в България, макар че зимата не е толкова студена, коментира още директорът на "Булгаргаз". Той допълни, че ще внесат и количествата, продадени от компанията по заявки в последния момент, направени от лицензианти.
"Всеки лицензиант, който извършва услуга от обществен интерес, следва много внимателно да планира и гарантира своите доставки", категоричен беше Павлов и допълни, че "Булгаргаз" планира своите доставки месеци преди началото на годината с доставчиците по дългосрочни договори.