Производството на електроенергия в България намалява със 7,5% през 2020 година, показват данните на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). От статистиката е видно, че основната причина за това е намаление на износа.
През 2020 година потреблението намалява, но в рамките на 2,44% до 36,8 тераватчаса. В страната са произведени общо 40,2 тераватчаса електроенергия. Има известно забавяне на спада - през първите 11 месеца на миналата година производството на електроенергия се свиваше с 10 на сто.
Изминалата година е тежка за базовите централи в страната, които намаляват своето производство с 9,6% до 33,7 тераватчаса. Тяхното място обаче се заема от зелените централи, като това е особено видно относно вятърните паркове.
Производството на водните централи се повишава с 1,6% до 3,3 гигаватчаса през 2020 година, показват още данните на ЕСО.
Тенденцията на спад е видна и в първите три дни на 2021 година. Топлото време и празничните дни намаляват съществено потреблението - с малко над 17 на сто, което се отразява и върху производството, където спадът е от 14,5 на сто.
Продължава и свиването на производството на електроенергия от базовите централи, но в зимните дни тяхното място не може да бъде заето от възобновяемите енергийни източници. При липсата на достатъчно вятър и слънчеви часове делът на ВЕИ намалява с над 40 на сто.
Ръст обаче записват водните централи, чието производство е с 21% повече спрямо първите три дни на 2020 година.