fallback

Ферми за криптовалута край Божурище - най-големите крадци на ток от ЧЕЗ

От МВР уточняват, че е ясен собственикът на дружеството и проверяват дали има фиктивно преотдаване на имота под наем

14:47 | 14.12.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Районната прокуратура в Сливница разследва кражба на ток с цел добив на криптовалута, съобщиха от Апелативна прокуратура-София. Извършителите се издирват.

На 12 декември е бил получен сигнал за неправомерно присъединяване към електроразпределителната мрежа в стопанския двор на бившето ТКЗС в с. Хераково, община Божурище, област София. Полицаите от ОДМВР-София и РУ-Сливница установили кражба на електрическа енергия, както и "ферми" за добив на криптовалута.

Открити са били майнинг устройства (ригове), компютърни компоненти, системи за охлаждане с вентилатори, инсталация за електрическо захранване на майнинг устройства и свързаните с тях различни компоненти, пише в съобщението на Прокуратурата.

Наблюдаващият прокурор Пламен Петков коментираха пред медиите, че е ясен собственикът на сградата, но не пожелаха да уточнят подробности около него. В момента се установява дали бившето ТКЗС не е било наето и и дали има фиктивно преотдаване.

Не е ясен периодът, от който е започнало незаконното присъединяване в мрежата на ЧЕЗ, нито каква е загубата за дружеството.

За незаконното присъединяване към мрежата санкцията, предвидена в законодателството, е лишаване от свобода до 5 години и глоба. Другото предвидено наказание е за кражба - по чл. 195 от НК, за което е предвидено лишаване от свобода до 10 години и глоба, уточни Петков.

Филип Йорданов, ръководител на отдел "Технически загуби" на ЧЕЗ Разпределение България, коментира, че кражбата е хваната заради голямо напрежение на мрежата. Именно това накарало експертите да се усъмнят – за 1 час е било хванато потребление по електропровода колкото 4-5 домакинства плащат месечно. Към настоящия момент ЧЕЗ я плаща сметката, добави той.

Според МВР и прокуратурата това е най-голямата кражба на ток в историята на ЧЕЗ - при началото на обиските е имало потребление от 40 хил. киловатчаса за 24 часа. Над хиляда компютърни конфигурации са били захранвани чрез незаконно присъединяване към мрежата с цел копаене на криптовалута.

По предварителни изчисления на ЧЕЗ крадената месечно електроенергия е приблизително равна на средното месечно потребление на малко над 4 200 семейства. Използвана е професионална техника, прихващането е станало от електрически стълб.

"На този етап нямаме основание да презеним дали се касае за организирана престъпна група или не", уточни прокурорът Пламен Петков.

От ЧЕЗ Разпределение посочват още, че крадците стават все по-изобретателни и находчиви. „Подобен случай беше август в Кюстендил, обувния завод, там по същия начин беше извършено присъединяване към нашата разпределителна мрежа", напомни той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:49 | 12.09.22 г.
fallback