Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще препотвърди решението си за цената на топлинната енергия и за електроенергията от когенерациите за второто тримесечие на 2017 година. Реално няма да има отражение върху сметките на потребителите.
Това коментира енергийният експерт Еленко Божков пред bTV по повод решението на Върховния административен съд (ВАС) да обяви за незаконно решение на енергийния регулатор през пролетта на 2017 година. От КЕВР заявиха, че на този етап още разглеждат мотивите на Съда по това дело.
Божков обясни, че прокуратурата е протестирала не повишението на цената, а административната процедура, по която е взето това решение.
На базата на протеста от страна на прокуратурата Съдът отмени решение на КЕВР, отбелязвайки, че е липсвало фактическо основание за решението - работната група в КЕВР е започнала работа 4 дни преди да влезе в сила променена наредба, на базата на която се образува процедура за преразглеждане на цената на топлинната енергия.
По същото време не е била влязла в сила и новата цена на природния газ, на базата на която поскъпва топлинната енергия.
КЕВР започна процедурата за промяна в цената на топлинната енергия и на електроенергията, произведена по комбиниран способ, на 20 март 2017 година, след като няколко дни преди това одобри поскъпване на природния газ от 1 април 2017 година с почти 30 на сто.
Еленко Божков коментира и отражението на по-ниската цена на газа след ретроактивното поевтиняване на природния газ. Според него абонатите са го усетили "относително", но причината са грешките от страна на "Топлофикация София", която е и най-големият доставчик на топлинна енергия.
Пред БНТ от "Активни потребители" обаче виждат основание за колективен иск за пропуснати ползи към топлофикационните дружества.
"При една незаконна цена, ако дружествата не върнат парите, тъй като има възможност в следващи сметки да бъде приспадната надвзетата сума, тогава потребители би трябвало да се организират в групови, колективни искове и да съдят дружествата за връщане на надвзетите суми", обясни Богомил Николов.
"Казусът е много сложен", отбеляза и омбудсманът Диана Ковачева пред БНТ. За нея е важно какво ще направи сега КЕВР.
Омбудсманът подчерта, че съдебното решение е знак към енергийния регулатор да спазва закона. Реално със своето решение ВАС постановява, че по-високата цена на парното за второто тримесечие на 2017 година е "недължимо платена".