fallback

Изграждането на интерконектора с Гърция се извършва неравномерно, но по план

Без възможност за изграждане на терминал в Черно море връзката е шанс за България да получава втечнен газ

19:10 | 10.12.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Производството и доставката на линейни тръби за изграждането на интерконектора с Гърция (IGB) ще бъде завършено до края на 2020 година по график, съобщи изпълнителният директор на проектната компания ICGB Теодора Георгиева, цитирана от пресцентъра на компанията. Георгиева участва в кръгла маса, посветена на втечнения природен газ, организирана от Посолството на САЩ, Американската търговска камара и "Булгартрансгаз".

Пандемията от коронавирус затруднява равномерното изпълнение на дейностите по изграждането на газопровода, обясни още Георгиева. Тя посочи, че към 8 декември са завършени 85% от дейностите по разчистването на трасето по целия маршрут на IGB. Разнасянето на тръбите по трасето продължава по план и има 114 км разнесени тръби в подготовка за следващите стъпки.

"Напредват и процесите по заваряване на тръбите, подготовка на студено огънати колена и термосвиваеми маншони. Към момента над 80 км са заварени, а близо 50 км от заварените участъци са положени в изкопаната траншея", коментира Георгиева.

IGB позволява доставката на втечнен газ в България, тъй като страната не може да построи терминал за втечнен газ в Черно море - Турция не позволява преминаването на танкери за втечнен газ през Босфора, мотивирайки това решение с безопасността на Истанбул. Газовите танкери са по-големи от петролните и властите в страната се опасяват от инциденти в тесния пролив, които биха причинили сериозни поражения.

С включването на "Булгартрансгаз" в проекта за изграждане на терминала за втечнен газ край Александруполис и с изграждането на IGB България ще може да получава суровина от различни източници, включително САЩ, Израел и т.н.

"Решението на правителството България да участва като акционер в терминала за втечнен природен газ близо до Александруполис беше важна стъпка, която ще помогне на IGB да достигне пълния си капацитет", посочи изпълнителният директор на ICGB по време на кръглата маса днес.

И министърът на енергетиката на България Теменужка Петкова, която също участва в дискусията, подчерта значението на интерконектора, припомняйки, че той е сред седемте най-приоритетни проекти на ЕС и е ключов за целия регион.

„IGB ще ни свърже с Южния газов коридор и ще осигури реална диверсификация на източниците и доставките на природен газ", каза Петкова, визирайки очакваните от години доставки на газ от Азербайджан.

Посланикът на САЩ Херо Мустафа добави, че диверсификацията на източниците, либерализацията на пазара и прозрачността са основните фактори, които привличат външни инвеститори и нови доставчици.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:18 | 14.09.22 г.
fallback