fallback

Руски дипломат: Газовата връзка България-Унгария ще е готова до края на годината

Сърбия и Русия ще обсъдят редица енергийни въпроси по време на посещението на руския външен министър Сергей Лавров в Белград

18:03 | 27.10.20 г.

Руският посланик в Сърбия Александър Ботан-Харченко заяви, че изграждането на газопровода от България към Унгария, което е продължение на „Турски поток“ в Сърбия, може да бъде завършено до края на годината, съобщава РИА Новости. 

"В областта на енергетиката се развива проект за газопровод, който е ключов за Сърбия и по-голямата част от Европа. До края на годината всичко може да бъде завършено", посочи дипломатът.

Руският външен министър Сергей Лавров се очакваше да пристигне в Белград на 28 октомври и да се срещне с президента Александър Вучич. След като стана ясно, че Лавров се е самоизолирал след контакт със заразен с коронавирус, срещата бе отменена за по-късна дата.

Според руския посланик сред темите, които Лавров и Вучич е трябвало да обсъдят, са споразумение за доставки на газ, увеличаване на обема на подземното газохранилище (ПГХ) „Банатски двор“ и сътрудничество с „Росатом“ в областта на медицината.

По-рано този месец стана ясно от меморандум за нова емисия еврооблигации на руският газов гигант "Газпром", че „Турски поток“ ще бъде забавен с половин година и ще бъде финализиран към края на 2020 г. Строителството на газопровода трябваше да бъде приключено през първото полугодие на тази година. Страната ни трябва да положи 474 км тръби с диаметър 1200 м от границата с Турция до Сърбия. Стойността на проекта е 1,1 млрд. евро без ДДС.

От друга страна Сърбия вече е приключила със строителството на газопровода на своя територия и очаква да потече руския природен газ.

В началото на октомври премиерът Бойко Борисов заяви, че изграждането на „Балкански поток“, който представлява продължението на „Турски поток“ през територията на България, се намира на своя финал.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:01 | 13.09.22 г.
fallback