Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) проверява повече от 30 сигнала за нередности и манипулации на пазара за търговия на едро с електроенергия. Това става ясно от писмо на регулатора до Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК).
Председателят на КЕВР Иван Иванов коментира в отговор на запитване от организацията, че всички тези проверки по закон се извършват в пълна конфиденциалност и не се допуска разпространение на каквато и да е информация по тях. Причината е, че трябва да бъдат спазени принципите на справедлив процес.
В КЕВР през пролетта беше създадена специална дирекция ("Контрол по REMIT"), която се занимава с проверка на данни за манипулация на пазара. Ако експертите установят нарушения, се образува производство по реда на REMIT.
Проучванията се извършват в сътрудничество с Агенцията за сътрудничество на енергийните регулатори, допълват от КЕВР. Сега експертите в тази дирекция разглеждат сигнали, получени от пазарни участници, от енергийната борса (БНЕБ), включително и информацията на БФИЕК.
"В дейността си при разследвания на случаите за установяване на нарушения по REMIT Комисията се стреми да отговори на очакванията на обществото и да гарантира, че потребителите и другите участници на пазара могат да имат доверие в интегритета на пазарите на електроенергия и природен газ, както и че цените, определени на пазарите за търговия на едро с енергия, отразяват ненарушено и конкурентоспособно взаимодействие между търсене и предлагане и че не могат да се извличат неправомерни печалби от пазарни злоупотреби", допълва Иван Иванов в писмото си до БФИЕК.
От организацията изпратиха сигнал до енергийния регулатор в края на септември със съмнения за манипулации и искане на информация за една конкретна сделка - сключена сделка на 16 юли от 2020 г. от „Топлофикация София“ на пазарен сегмент "Двустранни договори", екран "Непрекъсната търговия".
В този сегмент участниците в сделката могат да останат анонимни и не се подава предварителна информация за нея.
През юли Асоциация на организациите на българските работодател (АОБР) внесе сигнал в прокуратурата за продажбата на електроенергия на занижени цени от „Топлофикация София“. Според асоциацията с тази сделка топлофикационното дружество ще загуби 2,2 млн. лева.
От организацията съобщиха преди дни, че по тяхна информация договорът е прекратен и произведената енергия ще бъде продавана през сегмента "Ден напред".