България планира да добави още 2645 MW инсталиран капацитет за производство на електроенергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), предимно фотоволтаични централи, до 2030 г., в съответствие с целите на Европейския съюз (ЕС) за преход към зелена енергия, показва проект на националната стратегия за устойчиво енергийно развитие с хоризонт до 2030 г., публикуван на уебсайта на Парламента.
Този допълнителен капацитет включва 2174 MW соларни мощности, 249 MW вятърни паркове и 222 MW инсталации, използващи биомаса.
Според плана до 2030 г. делът на енергията от възобновяеми източници в брутното крайно потребление на България трябва да достигне 27,1% в съответствие с целта на ЕС за 32%, съобщава SeeNews.
След десет години делът на ВЕИ в страната се очаква да достигне 30,3% при производството на електроенергия, 42,6% в сектора за отопление и охлаждане и 14,2% в транспорта.
България обаче няма намерение да спира своите въглищни електроцентрали поради важността на местната въглищна индустрия за енергийния сектор на страната, се изтъква в стратегията.
Общият инсталиран капацитет на ТЕЦ „Марица Изток 2“, ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3", ТЕЦ “ЕЙ И ЕС Гълъбово” и ТЕЦ „Бобов дол“ е 3 848 MW, като само този на ТЕЦ „Марица Изток 2“ е 1610 MW. Тези централи са покрили 39% от брутното потребление на електроенергия в България през 2019 г., в сравнение с 37% за единствената атомна електроцентрала в страната АЕЦ “Козлодуй“.
България ще работи и за поддържане на експлоатацията на двата 1000-мегаватови блока на АЕЦ „Козлодуй“ след изтичане на лицензите им съответно през 2027 и 2029 г., става ясно от документа.
Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) издаде лиценз за десетгодишно удължаване на експлоатацията на 5 и 6 блок на централата съответно през 2017 г. и 2019 г.
България ще продължи да развива своя ядрен сектор чрез изпълнението на проекта за изграждане на два нови ядрени блока, всеки с мощност от по 1000 MW, които да влязат в експлоатация след 2030 г., се казва в стратегията, позовавайки се на проект за изграждане на АЕЦ „Белене“.
През юни 2018 г. българският парламент упълномощи енергийния министър Теменужка Петкова да търси потенциални стратегически инвеститори, желаещи да изградят атомната електроцентрала в Белене. По-рано тази година руската корпорация за ядрена енергия "Росатом" подписа меморандум за разбирателство с френската Framatome и базираната в САЩ General Electric Steam Power за представяне на обща оферта за участие в търга за изграждане на АЕЦ "Белене" Освен "Росатом", Framatome и General Electric, в списъка на кандидатите за проекта влизат още китайската CNNC и Korea Hydro and Nuclear Power Corporation.