fallback

Въглищните мощности у нас се готвят да намалеят почти наполовина до 2030 г.

Правителството е склонно да плаща 1 млрд. лева годишно за лигнитните централи, но този модел не е устойчив, препоръча Мартин Владимиров

08:51 | 19.05.20 г. 1

Той отбеляза, че Националният план за енергетиката и климата все още зависи до голяма степен от биомасата и дървесината като основен източник на възобновяема енергия до 2030 г., но пък вече има много по-голяма амбиция по отношение на инвестициите във възобновяеми източници.

“АЕЦ "Белене" и Турски поток остават крайъгълен камък на целия проект. Те, изглежда, взимат изключително голям финансов ресурс и административна енергия от държавата”, смята Владимиров.

Икономическият експерт коментира и плановете за преминаване към производство на електроенергия без лигнитни въглища, като разказа за пет различни сценария по темата - най-амбициозният от тях предвижда пълното затваряне на лигнитните централи до 2021 г.

“Правителството е склонно да плаща близо 1 милиард лева годишно за поддържането на лигнитните централи в България на изкуствено дишане. Този модел не е устойчив и трябва да се предприемат стъпки за затварянето на тези централи”, категоричен е Мартин Владимиров.

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Видеа с всички гости на предаването “В развитие” може да гледате тук.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:42 | 09.09.22 г.
fallback