fallback

Енергийни специалисти: „Турски поток“ икономически е неефективен за България

Според инж. Христо Казанджиев негативите за страната ни от газопровода ще бъдат повече от ползите

10:53 | 09.01.20 г. 18
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

След като газопроводът „Турски поток“ беше открит на официална церемония в Истанбул в сряда (8 януари) в присъствието на руския държавен глава Владимир Путин, турския президент Реджеп Ердоган, сръбският държавен лидер Александър Вучич и българския министър-председател Бойко Борисов, енергийните експерти д-р Любомир Денчев и инж. Христо Казанджиев направиха скептични коментари за БНТ относно новото газово трасе, с което България се свърза.

Според Казанджиев негативите за България от газопровода ще бъдат повече от ползите.

„Ползите са, че се промени входната точка за доставка на руски газ, което, по думите на българските представители, ще доведе до икономия за българските потребители“, заяви експертът, добавяйки: „Проектът открива възможности за доставки на природен газ от Турция за България, което е от огромно значение, но големият проблем е, че опитите в тази посока засега не се случват“. 

По неговите думи голям негатив за България е фактът, че 90% от капацитета на „Балкански поток“ е ангажиран с руски природен газ, което блокира входа за доставки от други дестинации.

„Освен това, България реализира един твърде скъп проект за своите възможности“, категоричен е експертът.

Казанджиев добави, че проектът икономически е неефективен за страната ни.

Според д-р Любомир Денчев, от друга страна, няма особени поводи за радост от реализирането на „Турски поток". Според него обаче съществува един безспорен успех – гарантирането на доставките на природен газ за България – и за битовите потребители, и за промишлеността.

„Като икономист ме притеснява това, че минимум за пет месеца ще загубим средствата, които „Булгартрансгаз" получаваше като транзит през Украйна“, допълва той.

По думите на Денчев, докато не се завърши втората тръба до Сърбия, България няма да получава количествата газ, които е получавала по транзитния маршрут от Украйна.

„По мои изчисления, през месеците до завършването на тръбата, България ще бъде лишена от приблизително 100 млн. лв.“, посочи Денчев.

Според него дори да се запълни пълният капацитет на втората тръба, приблизително 16 млрд. куб. м, като се премахнат 3 млрд. куб. м за България, страната ни вместо да получава транзитни такси за 16 млрд. куб. м, тя ще получава за 13 млрд. куб. м.

От друга страна, според лидера на АБВ Румен Петков, който гостува в bTV, „Балкански поток“ няма да бъде завършен до края на май тази година. По думите му страната ни е пропуснала възможността церемонията по откриването на „Турски поток“ да бъде проведена в България, а проектът да се казва „Южен поток“.

 „Това се случи благодарение на дуета Станишев – Борисов. Пропуснахме възможността България да е пряката точка на влизане на руски газ в Европа. Всички приказки, че ще спестим 70 млн. и ще спечелим 5% са нелепи, ние предупредихме, че тръбата няма да се изгради навреме“, посочи Петков.

Като причина за забавянето лидерът на АБВ изтъкна „обслужване на украински интереси“. По думите му страната ни губи 200 млн. лв. от преносни такси. Той добави, че „Балкански поток“ ще гарантира газовата сигурност на България.

„Защо ни трябваше да лъжем едновременно и Сърбия, и Унгария, и Русия, и Турция? Проблемът е, че с еднакъв ентусиазъм лъжем и Щатите, и Русия – нищо не се прави на точката между Гърция и Сърбия, където трябва да мине тръбата“, коментира още Петков.

Той добави, че по голяма част от трасето не се работи и не са положени тръбите за газовата връзка. Според него страната ни има само една машина за заваряване на тръби, така че на ден не могат да се изграждат повече от 2,5 км от трасето. Лидерът на АБВ каза още, че партията му настоява за отстраняване на ръководството на „Булгаргаз“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:31 | 14.09.22 г.
fallback