Камарата на представителите и Сенатът на САЩ договориха законопроект за отбрана, който ще позволи на администрацията на американския президент Доналд Тръмп да наложи санкции срещу компании, участващи в спонсорираните от Русия газопроводи „Турски поток“ и „Северен поток 2“, съобщава Euractiv.
Документът, който е одобрен от комисиите по отбрана на Камарата и Сената, е част от американския проектобюджет за отбрана на стойност 738 млрд. долара за 2020 г. В него се посочва, че санкциите се въвеждат в защита на европейската енергийна сигурност, която е застрашена от руските проекти.
Освен всичко друго проектът забранява продажбата на самолети F-35 на Турция в резултат на закупените от Анкара руски противоракетни системи С-400, като в същото време се одобрява военна помощ в размер на 300 млн. долара за Украйна.
Очаква се законопроектът да премине през Конгреса преди зимните празници. Все още не е много ясно какви са детайлите по неговото изпълнение.
Въпросното обсъждане се случва на фона на завършителните дейности по изграждането на „Северен поток 2“, който ще удвои доставките на руски газ за Германия през Балтийско море. Очаква се проектът да влезе в експлоатация до средата на 2020 г.
Компанията, която стои зад „Северен поток 2“ Nord Stream 2 AG подписа споразумения за финансиране на проекта с компании като Engie, OMV, Shell, Uniper и Wintershall Dea.
В същото време „Турски поток“ има за цел да доставя газ за Турция през Черно море от януари следващата година. Втората тръба на газопровода, с годишен капацитет от 15,75 млрд. куб. м, наречен „Балкански поток“, продължава да се изгражда в момента, като през него Русия ще доставя газ до България, Сърбия, Унгария и Австрия.
Изграждането на българския участък от „Турски поток“ се извършва от саудитския консорциум „Аркад“.
За разлика от Германия обаче, България едва ли може да издържи на натиска от страна на САЩ. Руският президент Владимир Путин наскоро предупреди, че ако България продължи да бави доизграждането на газопровода, проектът ще намери друг маршрут.
И „Северен поток 2“, и „Турски поток“ целят да доставят газ за клиенти в Европа, като заобикалят Украйна. Русия иска проектите да бъдат готови възможно най-скоро в контекста на дългосрочния ѝ договор за транзит с Украйна, който изтича на 31 декември 2019 г.
Американските санкции биха подпомогнали Украйна, в момент, когато тя се опитва да договори обема на бъдещите транзити на газ през нейната територия. Нещо повече, резултатите от резервациите на капацитет от "Балкански поток" са необичайно непрозрачни за стандартите на този бизнес, посочват експерти.
Попитана за коментар, Европейската комисия (ЕК) не беше готова да даде незабан отговор.
Предишният ѝ кабинет взе участие в тристранните преговори с Москва и Киев, за да помогне за постигане на споразумение за бъдещето на транзита на газ през Украйна. Но наскоро Русия и Украйна избраха двустранния формат.