fallback

Б. Борисов: През 2020 г. ще имаме пълна газова диверсификация

Българският премиер инспектира работата по строежа на интерконектора IGB, съпровождан от енергийния министър Теменужка Петкова и посланиците на САЩ, Гърция и Азербайджан

13:15 | 11.11.19 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Догодина България може да има пълна реална газова диверсификация, заяви българският премиер Бойко Борисов по време на инспекцията на проекта "IGB - междусистемна газова връзка Гърция - България". 

"Догодина можем да кажем на българите: Вие нямате никаква газова зависимост и можем да доставяме газ отвсякъде. На практика това е реалната диверсификация", посочи Борисов.

В проверката между хасковските села Войводово и Орлово участваха още енергийният министър Теменужка Петкова, председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов и посланиците на САЩ Херо Мустафа, на Гърция Димитрис Хронопулос, и на Азербайджан - Наргиз Гурбанова.

„След една изключително прозрачна процедура, българската държава изтегли заем с банкова гаранция и нашето участие в проекта е половин млрд. лв. Двете фирми, които спечелиха доставката на тръбите и строителството са гръцки. Това показва, че сме не само отворени и прозрачни, но и винаги сме казвали, че България и Гърция трябва да си разпределят ресурсите - те да ползват Черно море и Дунав, ние да ползваме Егейско море“, отбеляза премиерът.

От своя страна Теменужка Петкова заяви, че първите тръби за изграждането на интерконектора са доставени.

„Това стана възможно, след като чрез подписването на няколко важни документа бе осигурено финансирането на проекта и бе гарантирана неговата правна устойчивост“, посочи енергийният министър.

Проектът ще гарантира на България енергийна сигурност, което означава и национална сигурност, каза американският посланик Херо Мустафа.

Гърция, България и САЩ ще се сближат и в един по-общ проект в енергетиката - плаващата станция и терминал за втечнен газ в Александруполис. Това ще промени целия регион на Гърция и България, отбеляза гръцкият посланик Димитрис Хронопулос.

Планира се общата дължина на газопровода да е 182 км, диаметърът на тръбата 32 цола, а проектният капацитет - до 3 млрд. куб. м годишно с възможност за увеличение до 5 млрд. куб. годишно. Чрез проекта България и съседните ѝ страни ще имат достъп до алтернативни доставки от Каспийския регион, както и от съществуващи или бъдещи терминали за втечнен газ.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:00 | 13.09.22 г.
fallback